Endonezya'da binlerce kişi enkaz altında

Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında meydana gelen şiddetli depremde en az 75 kişi öldü.

Image caption Sumatra'da iş saatlerinde meydana gelen deprem büyük panik yarattı

Binlerce kişi ise enkaz altında ve can kaybının hızla yükselmesinden kaygı duyuluyor.

7,6 büyüklüğünde ve merkezi Sumatra adanının 50 kilometre kadar açığında olan depremde yıkılan çok sayıda bina arasında en az iki hastane de var.

Yardım yolda

Depremden en kötü etkilenen bir sahil kenti ve Batı Sumatra eyaletinin yönetim merkezi olan Padang.

Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yusuf Kalla, bu kentte okullar, dükkanlar ve oteller de dahil bir çok binanın çöktüğünü bu nedenle endişeli olduklarını söyledi.

Kalla Fransız Haber ajansına, "Ölenlerin kimliklerini henüz bilmiyoruz. Henüz gece ve karanlık. İnsanlar yıkılan otellerin altında mahsur. Okullar, evler yıkıldı. Elektrik de kesik" diye konuştu.

Sağlık BakanıSiti Fadıllah Supari bunun Endonezya'da son yıllarda yaşanan en büyük deprem olduğunu söyledi.

Supari, "Bu 2006 yılında Yogyakarta'da 3 bin kişinin öldüğü depremden daha büyük çapta bir felaket" dedi.

Sağlık Bakanlığı Kriz Masası Başkanı Rüstem Pakaya da Reuter haber ajansına çöken binalar arasında büyük bir hastanenin de bulunduğunu söyledi.

Pakaya Çarşamba gecesi bilgi verirken, en az altı kurtarma ekibinin komşu bölgelerden Padang'a doğru yola çıktıklarını ama bölgeye ulaşmalarının en az 10 saat alacağını kaydetti.

Yerel medya, kentin havaalanının da yıkıldığını bildiriyor.

Depremden en kötü etkilenen bölgelerden biri olan Pariaman mahallesinin belediye başkanı Muhlis Rahman hava koşullarının kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarını engellediğini söyledi.

Rahman, depremin çok şiddetli bir yağıştan sonra meydana geldiğini kaydetti.

Richter ölçeğine göre 7.6 büyüklüğünde olan depremin ardından Büyük Okyanus Tsununami Merkezi tarafından yayınlanan tsunami uyarısı daha sonra kaldırıldı.

Panik yaşandı

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi verilerine göre depremin merkezi, Sumatra adasının batısındaki Padang kentinin kuzeydoğusunda sahilden 50 kilometre kadar açıkta ve denizin 85 kilometre kadar derinliğindeydi.

Görgü tanıkları yerel saatle 17.16 sularında meydana gelen deprem sırasında 900 bin nüfuslu Padang ve çevresindeki kentlerde büyük panik yaşandığını, binlerce kişinin binalardan sokaklara fırlayarak kaçmaya çalıştıklarını anlatıyor.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye bilgi veren Endonezya Meteoroloji ve Jeofizik Dairesi'nden Rahmet Triyono, Padang'da bir çok otelin de tamamen yıkıldığını söyledi.

Triyono "Şu ana kadar Padang'la irtibat kuramadık. İletişim kesik" diye konuştu.

Padang'dan görgü tanıkları Reuter ajansına da, patlayan su boruları yüzünden bir çok alanı su bastığını anlattılar.

Depremin yol açtığı sarsıntıların Endonezya'nın başkenti Jakarta ile Singapur ve Malezya'dan da hissedildiği bildiriliyor.

2004 Tsunamisi

Son deprem 2004 yılında meydana gelen ve onu aşkın ülkede 250 bine yakın insanın ölümüne yol açan büyük tsunamiye sebep olan deprem ile aynı fay hattında.

Çok daha şiddetli olan 2004 depremin merkezi Padang'ın 600 kilometre kuzey batısındaydı.

Deprem bilimciler önemli bir fay hattına yakınlığı nedeniyle Padang kentinin bir gün tamamiyle yeryüzünden silinebileceğini uzun süredir söylüyorlar.

Batı Sumatra bir kaç kent dışında çoğunlukla sık tropik ormanlarla kaplı kırsal bir bölge.

Bölgede çok sayıda ulusal park var ve plajları özellikle sörfçüler tarafından çok tutuluyor.

İlgili haberler