İsrail 20 Filistinli kadını serbest bırakıyor

Gilad Shalit
Image caption Shalit'in 2006 yılından bu yana bir görüntüsü yayınlanmadı

İsrail, kaçırılan asker Gilad Şalit'in video görüntüsü karşılığında, bir grup Filistinli kadın mahkumu serbest bırakmaya hazırlanıyor.

Aslında toplam 20 Filistinli kadın bırakılıyor. Ama listedeki bir kadın önceki gün serbest bırakıldı.

Hamas'ın siyasi kanadından bir temsilci geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bırakılan kadınlardan 19'unun Batı Şeria'dan olduğunu, Gazze'den olan 20. kadının ise hapiste doğurduğu çocuğu ile birlikte çıkacağını söyledi.

Hamas'ın hazırladığı belirtilen video henüz kamuoyuna açıklanmadı, ancak 23 yaşındaki Gilad Şalit'in sivil kıyafetler içinde iyi durumda göründüğü bildirildi.

Hamas militanlarının bir sınır ötesi operasyonuyla üç yıl önce kaçırılan Şalit'in bugüne kadar bir görüntüsü yayınlanmadı.

Uzmanlar, video görüntüsü karşılığında mahkumların serbest bırakılmasının, Mısır arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerde önemli bir adım olduğu görüşünde.

Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada, görüntüye karşı tutuklu değişimi fikrinin, uluslararası arabulucular tarafından, güven artırıcı bir önlem olarak önerildiği belirtilmişti.

Onbin Filistinli kadın cezaevinde

İsrail cezaevlerinde 10 binden fazla Filistinli kadın var.

Geçtiğimiz günlerde, serbest bırakılması düşünülen Filistinli kadınların listesi yayımlanmış ve bırakılmalarının önünde hukuki bir engel olup olmadığı sorulmuştu.

Hamas, kaçırılan askerin serbest bırakılması karşılığında kimisi uzun cezalara çarptırılmış yüzlerce hükümlünün tahliyesini istiyor.

Ebu Übeyde olarak bilinen sözcü, "Bu Mısırlı ve Alman arabulucuların bir başarısıdır" demişti.

Şalit'i elinde bulunduran militanlar, üç yıl içinde Şalit'in yazdığı üç mektup ve bir ses mesajı yayınlamışlardı.