Genelkurmay: Lice'de havan topu atılmadı

Ceylan Önkol
Image caption Önkol, köyü yakınlarında koyunlarını otlatırken öldürülmüştü

Genelkurmay Başkanlığı, Diyabarkır'ın Lice ilçesinde bir kız çocuğunun havan topu mermisiyle öldüğü haberleriyle ilgili olarak, olay sırasında bölgede havan atışının yapılmadığını açıkladı.

14 yaşındaki Ceylan Önkol 28 Eylül günü, Lice ilçesinin Şenlik köyünde hayvanlarını otlattığı sırada bir patlama sonucu ölmüştü.

İnsan Hakları Derneği Doğu ve Güneydoğu Bölge temsilcisi Ali Akıncı, Önkol'un aile ve akrabalarının, IHD'ye yaptıkları başvuruda, kızlarının bulundukları yere ağır silahla bir atış yapıldığına ve Önkol'un bunun sonucunda öldüğüne inandıklarını söylediklerini belirtti.

Olay günü ve ardından, bölgeye giderek inceleme yapan heyette yer alan Akıncı, Şenlik Köyü Hambaz mezrasındaki köylülerin havada bir uğultu duyduklarını ve duman gördüklerini patlamanın da bunun ardından meydana geldiğini söylediklerini aktardı.

Ceylan Önkol'un ölümünden sonra, savcı ve doktor güvenlik tehlikesi gerekçesiyle olay yerine gitmemişti.

Kız çocuğunun cesedi yaklaşık altı saat sonra, yakınları tarafından karakola götürülmüştü.

"Olay yeri taburun görüş mesafesinde"

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, olayın Cumhuriyet Savcısı taraından soruşturulduğunu ve yapılan ilk incelemelerde, olay sırasında bölgede havan atışının yapılmadığının tespit edildiğini söyledi.

IHD temsilcisi Akıncı, patlamanın meydana geldiği alanın iki karakol ve bir askeri birliğin yakınında olduğunu ve bölgenin Tabantepe Tabur görüş mesafesinde olduğunu söylüyor.

Önkol'un cesedinden parçaların 150 metrekarelik bir alana yayıldığını söyleyen Akıncı, kullanılan silahın havan topu olup olmadığından ve hedef gözetilerek ateş açılıp açılmadığından emin olmadıklarını da belirtti.

"İdari mekanizmalardan olayı araştırması ve aydınlatmasını bekliyoruz" diyen Akıncı, IHD olarak olayı takip edeceklerini söyledi.

Olaydan sonraki günlerde Şenlik köyüne giden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, bir savcı ve iki patlayıcı uzmanı olay yerinde incelemeler yaptı.

Yazılı açıklama yapan Kavak, patlayıcının niteliğiyle ilgili uzmanlardan gelecek raporu beklediklerini belirtti.