2016 Olimpiyatları Rio'da

2016 Olimpiyatlarına evsahipliği yapacak şehir Rio de Janeiro oldu. Rio'daki oyunlar, Güney Amerika'daki ilk olimpiyat olacak.

Image caption 2016 Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak kent TSİ 19:50'de açıklandı.

Olimpiyat oyunlarına hangi kentin ev sahipliği yapacağı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da belirlendi.

Yarış Chicago, Madrid, Rio de Janeiro ve Tokyo arasında geçiyordu. İlk iki turda Chicago ve Tokyo elendi, son turda ise yarışta Madrid ve Rio kaldı.

Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 2016 Olimpiyatları için Rio de Janeiro'yu seçmesi gerektiğini söylemişti.

Lula da Silva, Brezilya'nın şu anki adaylar arasında daha önce Olimpiyatlara evsahipliği yapmamış tek ülke olduğunu söyledi.

Obamalar da ordaydı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Chicago'nun adaylığını desteklemek üzere eşi Michelle Obama ile birlikte Danimarka'ya gitti.

Olimpiyat Komitesi Delegasyonuna seslenen Obama, Amerika Birleşik Devletleri'nin olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmaya "hazır ve istekli" olduğunu söyledi.

Chicago'lu olan Michelle Obama da, "Olimpiyat meşalesinin birgün benim mahallemi de aydınlatacağını hiç hayal etmemiştim." dedi.

Sabah saatlerinden itibaren kentlerin sunumlarını izlemeye başlayan komite, her oylamada bir kenti eledi.

2012 Londra Olimpiyatları'nın Başkanı Sebastian Coe, dört kentin de, başarılı Olimpiyat oyunları düzenlemek için gereken koşulları haiz olduklarını söyledi.

Aday kentler arasında en çok Chicago'nun öne çıktığı belirtiliyordu ama bu tahminler yanıltıcı çıktı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge, BBC'ye yaptığı açıklamada, son 5-6 yıllık dönemde, olimpiyatlara ev sahipliği yapma yarışının çok çekişmeli geçtiğini söyledi.

Sevinç ve hayal kırıklığı

Chicago'nun adaylıktaki en önemli kozu, Illinois senatörü olan ve Chicago'da yaşamış olan Başkan Obama'nın verdiği özel destekti.

Fakat, Chicago'nun rakipleri için de büyük isimler lobi yapıyordu.

Madrid için İspanya Kralı Juan Carlos, Rio de Janeiro için Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacia Lula da Silva ve Tokyo için, Japonya'nın yeni Başbakanı Yukio Hatoyama görüşmeler yaptı.

Komite, Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak kenti seçerken, bu kent için varolan siyasi ve sosyal desteği, kentin alt yapısını, spor merkezlerini, Olimpiyat Köyü'nü, güvenlik düzeyini, çevreyi ve ulaşım imkanlarını değerlendiriyor.

2012 olimpiyatları ise Londra'da yapılacak.