Hamas Şalit videosunu yayınladı

2006 yılından bu yana ilk kez görüntüleri yayınlanan Şalit sağlıklı olduğu izlenimi veriyor.

Image caption Şalit 14 Eylül tarihli bir gazete gösterdi

Esir İsrail askeri video kaydında bir mesaj okuyor ve çekimin yeni olduğunun kanıtlanması amacıyla 14 Eylül tarihli bir gazete sergiliyor.

Hamas tarafından 20 Filistinli kadın mahkumun İsrail cezaevlerinden salıverilmesi karşılığında yayınlanan videoda Şalit, İsrail'in kendisini elinde tutanlarla bir pazarlık yapma fırsatını kaçırmaması gerektiğini söylüyor.

Video yayınlandıktan sonra serbest bırakılan 19 Filistinli kadının Batı Şeria ve Gazze'de karşılanması sırasında duygusal anlar yaşandı. Bir kadının ise Pazar günü bırakılacağı bildirildi.

2006 yılında İsrail'in Gazze ile sınırından kaçırılan Teğmen Gilat Şalit videoda yeni traş olmuş ve saçları kısa bir şekilde görülüyor.

Şu anda 22 yaşında olan Şalit iki dakikayı biraz aşan video kaydında konuşurken, bir ara gülümsüyor.

14 Eylül'ün gazetesi

Elinde 14 Eylül tarihli bir gazete tutan üniformaları içindeki Şalit düz bir duvarın önünde bir iskemlede oturururken görülüyor.

Şalit "Gazeteyi kendimle ilgili bir haber, kısa bir süre içinde serbest bırakılacağıma dair bir haber bulmak için okuyorum" diyor.

Esir İsrail askeri uzun zamandır eve dönmeyi hayal ettiğini, bu videonun yayınlanmasının bir anlaşma fırsatı yarattığını söylüyor.

"Sağlığım iyi" diyen Şalit, kendisini kaçıran El Kassam Mücahit Tugayları'ndan iyi muamele gördüğünü de ekliyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, videoyu gördükten sonra Şalit'in sağlıklı ve iyi göründüğünü söyledi ama serbest bırakılması konusunda bir pazarlık yürütülüp yürütülmediği hakkında açıklama yapmadı.

Şalit'in bırakılması için Mısır'ın arabuluculuğuyla üç yıldır sürdürülen görüşmeler bir netice vermedi. Görüşmelere Temmuz ayında Alman arabulucular da katıldı.

Onbin Filistinli kadın cezaevinde

İsrail cezaevlerinde 10 binden fazla Filistinli kadın var.

Geçtiğimiz günlerde, serbest bırakılması düşünülen Filistinli kadınların listesi yayımlanmış ve bırakılmalarının önünde hukuki bir engel olup olmadığı sorulmuştu.

Hamas, kaçırılan askerin serbest bırakılması karşılığında kimisi uzun cezalara çarptırılmış yüzlerce hükümlünün tahliyesini istiyor.

Ebu Übeyde olarak bilinen sözcü, "Bu Mısırlı ve Alman arabulucuların bir başarısıdır" demişti.

Şalit'i elinde bulunduran militanlar, üç yıl içinde Şalit'in yazdığı üç mektup ve bir ses mesajı yayınlamışlardı.

İlgili haberler