BM Afganistan Temsilcisi kendini savundu

Birleşmiş Milletler'in Afganistan Özel Temsilcisi Kai Eide, cumhurbaşkanlığı seçimindeki hile ve usulsüzlükleri gizlemeye çalıştığı iddialarını reddetti.

Image caption Galbraith ABD'nin önde gelen eski diplomatlarından

Eide bugüne kadarki sessizliğinin suistimal edildiğini ve bu tutumun Afganistan'daki seçim sürecine zarar verdiğini söyledi.

Eide'nin yardımcısı Peter Galbraith, Ağustos ayındaki seçimlerle ilgili hile iddialarını araştırmaya yönelik girişimlerin Birleşmiş Milletler tarafından engellendiğini iddia ettikten sonra görevden alınmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'daki en üst düzey sivil görevlisi olan Galbraith, Kai Eide'yi de bizzat suçlamıştı.

Eide bu durumun Birleşmiş Milletler'in saygınlığına gölge düşürüp düşürmeyeceğinin sorulması üzerine, "Bu bir sorun. Ama bu sorunu ben değil, eski yardımcım yarattı" diye konuştu.

Ağustos ayındaki seçimlerin kesin olmayan sonuçları, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin oyların yüzde 54,6'sını aldığını gösteriyordu.

Ancak hile iddiaları nedeniyle, Afgan seçim yetkilileri ile Birleşmiş Milletler destekli bir komisyon oyların yeniden sayımına girişti.

Galbraith kimdir?

Peter Galbraith Amerikan diplomasisinin en etkili isimlerinden. Eski Başkan Bill Clinton ile Başkan Obama'nın Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke ile yakın arkadaş.

Irak ve Kürdistan özerk yönetimi konularında uzman olan Galbraith, 2003'te Amerikan hükümeti bünyesindeki görevlerini bıraktı.

Gerekçesini ise, "ABD'nin Irak politikasını daha rahat eleştirebilmek" olarak açıklıyor.

Galbraith Irak'ın mezhep temelinde üçe bölünmesi gerektiğini savunuyor.