Fransız bakan istifayı düşünmüyor

Fransa Kültür Bakanı Frederic Mitterrand, genç delikanlılarla para karşılığı girdiği ilişkilerden söz ettiği bir kitabın yarattığı tartışmaya rağmen muhalefetin istifa çağrılarını reddetti.

Image caption Mitterand, ülkenin eski Cumhurbaşkanı'nın yeğeni

Dün akşam Fransa Televizyonu'nun ana haber bültenine konuk olan Frederic Mitterrand, sübyancılık iddialarını kesin şekilde reddederken ilişkileri için; 'bir hata olduğu şüphesiz, ama suç değil' diye konuştu:

'Evet, para karşılığı girdiğim ilişkiler oldu. Hiçbir şeyi saklamıyorum' dedi.

Frederic Mitterand, Tayland'da seks için ödeme yaptığını kabul ederken, bu kişilerin 'kendi yaşında ya da beş yaş kadar genç' olduğunu ve partnerlerinin rızasını aldığını söyledi. Bununla birlikte partnerleri için 'oğlanlar' ifadesini kullanmaya devam etti.

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın yeğeni olan bakan, yazdığı kitabın da ne bu ilişkilere yönelik bir özür, ne de tam bir otobiyografi olduğunu belirtti.

Kriz Polanski ile patlak verdi

Fransa Kültür Bakanı, ünlü film yönetmeni Roman Polanski'ye verdiği desteğin 'aşırı' olduğunu da kabul etti.

İsviçre'de gözaltına alınan Polanski, temyiz başvurusu reddedilirse, 1977'de 13 yaşındaki bir kıza tecavüz edip suçlu bulunduğu için, Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edilecek.

62 yaşındaki Mitterand'ın bu konudaki çıkışı, dikkatleri 2005 yılında yazdığı 'Fena Hayat' adlı kitaba çevirmişti.

Mitterand televizyondaki röportajında seks turizmi ve sübyancılığı ise kınadığını belirtti.

Kendisini eleştirenlere yüklenen ve eşcinselliğin sübyancılıkla bir olmadığını söyleyen Mitterrand, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin de desteğinin arkasında olduğunu dile getirdi.

Eski bir TV sunucusu ve belgesel yapımcısı olan Mitterand, Haziran ayında hükümete alınmıştı.