Ermenistan-Türkiye protokolü imzalanıyor

Türk ve Ermeni dışişleri bakanları anlaşmayı imzalarken
Image caption Anlaşma töreninde bakanlar imzayı atarken ABD, Rusya ve AB'nin dış politika yetkilileri de tarafları izliyordu

İsviçre'nin arabuluculuğunda Türkiye-Ermenistan arasında iki yıldır devam eden müzakerelerin ilk aşaması bugün tamamlanıyor.

İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin protokollere Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan imza atıyor.

Sınırın açılması ve iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasını öngören normalleşme süreci için imzalardan sonra kritik bir dönem başlayacak.

Protokolün uygulamaya geçmesi için iki ülke meclislerinde onaylanması gerekiyor.

TBMM'nin de bu kararı alırken, Ermenistan yönetiminin Azerbaycan'la sorunlu konularda, Azerileri tatmin edecek türden somut adımlar atmasını talep etmesi bekleniyor.

İmza törenine, ABD, Rusya ve Fransa Dışişleri Bakanlarının yanısıra, AB temsilcileri de katılıyor.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 14 Ekim'de Dünya Kupası karşılaşmasını izlemek üzere Türkiye'yi ziyaret etmesi öngörülüyor.

Daha sonra da bu protokoller ulusal parlamentoların onayına sunulacak.

Türkiye ve Ermenistan ilişkileri, geçen yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Erivan'da Türkiye ile Ermenistan futbol milli takımlarının oynadığı Dünya Kupası eleme grubu karşılaşmasını izlemesiyle başlayan ve "futbol diplomasisi" adı verilen süreçle düzelmeye başladı.

Taraflar ilişkilerin normalleştirilmesini amaçlayan yol haritası üzerinde geçen Nisan ayında uzlaşma sağlamıştı.

Türkiye ve Ermenistan arasındaki diplomatik hareketlilik konusunda, Dağlık Karabağ sorununun çözümü amacıyla 1992'de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesinde oluşturulan Minsk Grubu'na da bilgi veriliyor.