'İlk Urumçi Davası'nda' idam

Çin'de bir mahkeme Temmuz ayında Şincan'da meydana gelen olaylar nedeniyle altı kişiyi cinayet ve diğer suçlardan idama mahkum etti.

Image caption Şincan'daki olaylara çok sayıda güvenlik gücü müdahale etmişti

Pekin'den gazeteci Kamil Erdoğdu, ceza alanların hangi etnik gruptan olduğunun belirtilmediğini ancak açıklanan isimlerden ölüm ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılanların Uygur olduğunun anlaşıldığını söylüyor.

Ölüm cezasına çarptırılanların isimleri şöyle: Abdülkerim Abdülvahit, Geni Yusuf, Abdullah Mettohti, Adil Rozi, Nureli Vuşiıar ve Alim Metyusuf.

Tahirejan Abulimit adlı kişinin ise suçunu kabul etmesinden ve Alim Metyusuf’un yakalanması için polise yardımcı olmasından dolayı ölüm cezası yerine ömür boyu hapisle cezalandırıldığı açıklandı.

Çin basınında yer alan haberlerde tutuklu bulunan yaklaşık 1400 kişinin gruplar halinde yargılanacağı ve resmi makamların olayların ele başları ile “kandırılanları” ayırt etmek istedikleri ve bu kişileri tekrar topluma kazandırmayı amaçladıkları ileri sürüldü.

Temmuz ayında Şincan özerk bölgesinde meydana gelen olaylar, Çin'in uzun yıllardır tanık olduğu en ciddi çatışmalardı.

Etnik Uygurlar ve Han Çinlileri arasında çıkan olaylarda yaklaşık 200 kişi ölmüş, 2,000 kişi de yaralanmıştı.

Oyuncak fabrikası

Şincan'daki huzursuzluğu, Çin'in bir başka bölgesindeki Guangdong vilayetinde yer alan bir oyuncak fabrikasında çıkan bir kavganın tetiklediği haber verilmişti.

Bu olaylarda iki Uygurun öldüğü, 14 Uygurun da ciddi şekilde yaralandığı bildirilmişti.

Guangdong'daki bir mahkeme önceki gün aldığı kararda, fabrikadaki kavgada üstlendikleri roller nedeniyle Şiao Canhua'yı ölüm cezasına, Şu Kiçi'yi de müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sayı tartışması

5 Temmuz'da Urumçi'deki Uygur toplumunca Guangdong'daki olaylarda Uygurların ölmesini protesto amacıyla başlayan gösteriler şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Olaylarda en az 197 kişinin öldüğü, 1,700 kişinin de yaralandığı haber verilmişti.

Hükümet, ölenlerin çoğunluğunun Han Çinlileri olduğunu açıklarken, sürgündeki eylem grubu Dünya Uygur Kongresi, olaylarda çok sayıda Uygur'un da öldüğünü söylemişti.

İlgili haberler