Nick Cave sesli kitap hazırladı

Avustralya asıllı İngiliz müzisyen, yazar, oyuncu Nick Cave ikinci romanı Bunny Munroe'nun Ölümü için beste yaptı.

Image caption Cave ikinci romanında beste yaptı

Cave'in kitabını üzerine okuyarak "üç boyutlu" diye ifade ettiği bir yöntemle mikslettiği eser, bugünlerde sesli kitap olarak piyasaya sürüldü.

Kitabın tümünün altında müzik akmıyor ancak Cave ortağı Warren Ellis ile bazı yerlerde, anlamla bire bir, nota nota örtüşen bir partisyon hazırlamış.

Sesli kitaplar

Nick Cave, bu projenin nasıl ortaya çıktığını BBC'ye anlatırken "Sesli kitaplara hayranım, çok dinlerim. Ama genelde hayal kırıklığına uğrarım. Çünkü aslında muhteşem bir sanat dalı bu -- ama hiçbir ilginç çalışma yapılmamış. Başında biraz klasik müzik duyuyorsunuz, bir aktör kitabı okuyor, çıkışta biraz klasik müzik daha... Hepsi bu! Oysa ben, sesli kitapla harika şeyler yapılabileceğini düşünüyorum." diye konuştu.

Cave, New York'ta bir stüdyoda, bu kayda boyut kazandırmaya çalıştıklarını belirterek "Kulaklıkla dinlediğinizde, kendinizi hikayenin bir parçası gibi hissediyorsunuz. Bir kapı açılıyor, adam arabadan iniyor ve ses birdenbire daha geniş bir alana yayılıyor. Kitap zaten halüsinasyon gibi, sürreel bir şeydi. Ama şimdi, tam bir sanrıya dönüştü." dedi.

Nick Cave, sesli kitap piyasasının yeterli olmadığını söylerken projesi açısından da bazı tehlikeler olduğunu da dikkat çekti.

Cave'e göre "film müziklerinde olduğu gibi gerektiği kadar duygusal manipülasyon yaratmakla gereğinden fazla manipülatif bir orijinal müzik albümü arasında çok ince bir çizgi var."