Suriye'nin 'tatbikat sevinci'

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Konya'da yapılan "Anadolu Kartalı" tatbikatının uluslararası bölümünün ertelenmesini sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Image caption Suriye, Türkiye'nin tatbikatla ilgili kararından memnun

Velid el-Muallim, kararın temelde Türkiye'nin duruşunu sergilediğini belirtti.

El-Muallim, "Bu, İsrail'in Gazze'ye saldırısına Türkiye'nin bir tutumudur. Suriye tatbikata endişe ile bakmaktadır. Bunun için memnunuz" diye konuştu.

Velid el-Muallim bu açıklamayı, Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 1. Bakanlar Toplantısı'nın ardından Halep'te Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yle düzenlediği ortak basın toplantısında yaptı.

İsrail, dünden itibaren Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılması planlanan hava tatbikatına katılımının, Ankara tarafından istenmediğini açıklamıştı.

Bunun üzerine Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya'nın da tatbikata katılmaktan vazgeçtiği bildirilmişti.

'Herkes aklıselim içinde davranmalı'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise "Anadolu Kartalı" tatbikatını, milli tatbikat olarak yapma kararı aldıklarını söyledi.

Davutoğlu, "Bölgemizde herkesin aklıselim içinde davranması, barış ve istikrar ortamını zedeleyecek davranışlardan uzak kalması beklenir" dedi.

Suriye'ye giden Türkiye heyetinde Davutoğlu'nun yanı sıra, Devlet Bakanları Hayati Yazıcı ve Cevdet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da bulunuyor.

Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Bakanlar Toplantısı'nın ikinci bölümü Gaziantep'te yapılacak.

İki ülke yetkililerinin vize muafiyeti anlaşmasını da Türkiye-Suriye sınırında imzalanması öngörülüyor.