Afganistan'a koşullu asker takviyesi

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Afganistan'a ek 500 asker sevketmeyi planladıklarını, ancak bu planın yaşama geçirilmesinin koşullara bağlı olduğunu söyledi.

Brown, askerlerin gerekli teçhizata sahip olmaları durumunda ve NATO müttefikleri de kendi asker sayılarında artışa giderlerse Afganistan'a gönderileceklerini vurguladı.

Brown ayrıca Afgan hükümetinin daha fazla asker eğiteceği konusunda taahhüt vermesi koşulunu da öne sürdü.

İngiltere Başbakanı, parlamentodaki oturumunda yaptığı konuşmasının başında, parlamentonun tatilde olduğu dönemde Afganistan'da hayatını kaybeden 37 İngiliz askerin ismini de tek tek sayarak kayıpları andı.

Brown, parlamentonun askerlerin yaptığı fedakarlık nedeniyle parlamentonun duyduğu minnettarlığı kayıtlara geçirmek istediğini söyledi.

Ekim 2001'den bu yana Afganistan'da asker bulunduran İngiltere'nin şu ana kadar kaybı 221.

Muhalefet liderleri David Cameron ile Nick Clegg de, hayatını kaybeden İngiliz askerleri andılar.

Muhalefet ayrıca askerlere sağlanan teçhizat ve görev sonrası desteğin yetersiz olmasından yakınarak, bunu ''kabul edilemez'' olarak niteledi.

Brown ise, askerlere hak ettikleri desteği vermeye kararlı olduğunu belirtti ve Afganistan'da görev yapan askerlerin gereksinimlerinin uygun şekilde karşılandığını söyledi.

Brown ayrıca ordudan ayrılanlara da bugüne kadar hiç olmadığı kadar destek sağladıklarını savundu.

İngiltere'nin Afganistan'da 9 bin askeri var.

Askerlerin büyük bölümü de Taliban'ın etkili olduğu Helmand eyaletinde konuşlu. Brown'ın sözcülerinden biri geçen hafta ''Biz ek asker sevkinin bazı ölçütlere tabi olduğunu söylemişti. Doğru teçhizat bu listenin başında. Ayrıca doğru bir uluslararı strateji ve yükün uygun şekilde paylaşımı da bu ölçütler arasında'' demişti. Ana muhalefet muhafazakarların lideri David Cameron da, seçimler ardından hükümeti kurmakla görevlendirilmesi durumunda, Afgan askerlerin eğitimini hızlandırmak amacıyla bu ülkeye ek asker gönderilmesi gerektiğini söylemişti. Liberal demokratlar da, Afganistan operasyonun başarısızlığa uğramakta olduğu uyarısında bulunurken, ek asker sevki yerine yeni bir strateji çağrısında bulunuyor.