Clinton Rusya gezisinden memnun

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton BBC'ye yaptığı açıklamada Rusya'nın İran'ın oluşturduğu tehdidi kabul ettiği yorumunu yaptı.

Image caption Clinton Rusya'nın İran tehdidini kabul ettiğini söyledi

Avrupa turunu Moskova'da tamamlayan Clinton, Rus liderlerin kendisine özel olarak Tahran'ın sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde harekete geçmeye hazır olduklarını söylediklerini anlattı.

Ancak Başbakan Vladimir Putin, Çin'e yaptığı ziyarette, İran'a yönelik yaptırımlardan bahsetmek için henüz erken olduğunu söylemişti.

Hillary Clinton, dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'la yaptıkları görüşmede İran'ın nükleer programı konusunda diplomatik yolların izlenmesinde uzlaştıklarını söylemişti.

Rusya'nın desteği

Washington'un İran'ın nükleer programı konusunda ciddi kaygı taşıdığını belirten Clinton, aynı açıklamada Rusya'nın işbirliğini övmüş ve şu anda daha fazla yaptırım öngörmediğini açıklamıştı.

Lavrov, yaptırımların ancak bütün yolların tüketilmesinden sonra gündeme geleceğini söylemiş ve İran'a baskı yapmanın istenenin tersi sonuçlar yaratabileceğini kaydetmişti.

Amerikan hükümeti, İran yıl sonuna kadar uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmazsa, yaptırımları daha da ağırlaştırma seçeneğini, Rusya'nın da desteklemesini istiyordu.

İran, ABD, AB ve İsrail'in nükleer bomba üretmeye çalıştığı yolundaki iddialarını reddediyor.

Tahran yönetimi nükleer enerji programını barışçıl amaçlarla kullanmak istediklerinde ısrarlı.