Evrimin kayıp halkası bulundu

Çinli ve İngiliz araştırmacılar, 160 milyon yıl önce yaşamış olan yeni bir tür ''uçabilen sürüngen (reptile)'' keşfettiklerini açıkladılar.

Fosili bulunan canlıya, evrim kuramının kurucusu Charles Darwin'den esinlenilerek ''Darwinopterus'' adı verildi. Uzmanlar, yeni türün evrim kuramının tartışmalı olan biçimlerinden ''modüler evrim'' konusunda ilk açık kanıtı ortaya koyduğuna dikkat çekiyor. Bulgunun ayrıntıları bilim dergisi Proceedings of the Royal Society B'de yayımlandı. Çin'in kuzey doğusunda bulunan 20 yeni fosilin uçabilen sürüngen pterozorların (kanatlı sürüngen) ilkel ve daha gelişmiş olanlarıyla benzerlikler taşıdığı belirtildi. Zaman zaman ''pterodaktil'' olarak da adlandırılan pterozorların 65 milyon ila 220 milyon yıl önce yaşadıkları biliniyor. Şimdiye kadar bu yaratıklardan iki grubun varlığı biliniyordu: Uzun kuyruklu pterozorlarla, daha gelişmiş olan kısa kuyruklular.

Bu iki türe ilişkin fosil kayıtlarında da arada büyük bir boşluk vardı. Ancak 20'den fazla fosilin keşfinin evrim zincirinin kayıp halkası olarak nitelenen bu eksikliği tamamlayabileceği düşünülüyor. Darwinopterus, şahin görünümlü uçan bir sürüngen; kafası ve boynu gelişmiş pterozorları andırırken, iskeletin diğer bölümü daha ilkel türleriyle benzeşiyor. Araştırmacılar, bulunan fosilin ''modüler evrim'' olarak niteledikleri süreç için bir kanıt oluşturabileceği görüşünde. Bu süreçte, doğal seleksiyonun bir türün yalnızca bir değil, bütün özelliklerini değişime zorladığı varsayılıyor. Darwinopterus'un uzun çenesi ve keskin dişlerinin bulunduğu gagasının diğer yaratıkları yakalayıp öldürmeye uygun olduğu da bilimadamlarının bulguları arasında. Fosiller 160 milyon yaşında olduğu tahmin edilen kayaların içinde bulundu. Bu da, Darwinopterus'u, daha önce en yaşlı kuş olarak bilinen Archaeopteryx'ten 10 milyon yıl daha yaşlı bir yaratık haline getiriyor.