Arjantin son anda...

Arjantin ulusal futbol takımı ezeli rakibi Uruguay karşısında son dakikalarda attığı golle kazandığı maç ardından Güney Afrika'daki Dünya Kupası finalleri biletini cebine koydu.

İlk yarısı 0-0 sona eren maçın sonlarına doğru Martin Cacares'in kırmızı kart görmesiyle 10 kişi kalan Uruguay, aynı pozisyonun devamında Bolatti'nin golüne engel olamadı. Bu sonuç, Arjantin'i doğrudan finallere Uruguay'ı ise baraj maçlarına taşıyacak. Güney Amerika grubunda daha önce Brezilya, Şili ve Paraguay finalere doğrudan katılmaya hak kazanmıştı. Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler grubunda ise, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'nın ardından dün El Salvador'u 1-0 yenen Honduras da Güney Afrika hazırlıkları yapmaya başladı. Bu gruptan play off'a kalan takım ise Kosta Rika.

Son gülen Maradona oldu

Ancak dün akşam dikkatler Uruguay'da oynanan maça çevrilmişti. Daha önce iki kez kazandığı dünya kupasını yeniden ülkeye getirebilme mücadelesi verebilmesi için Arjantin'in kazanması şarttı. Aynı kupayı tarihinde iki kez kazanmış bir başka ülke olan Uruguay'a ise beraberlik dahi yetiyordu.

Ancak sonunda gülen taraf Maradona ve öğrencileri oldu. Arjantin'in 48 yaşındaki teknik direktörü maçın ardından yaptığı açıklamada, ''Bu ulusal takıma inanmayan ve bana pislikmişim gibi davrananlara, Uruguay gibi bir takımı yenerek şerefimizle Dünya Kupası'na gitmekte olduğumuzu söylüyorum'' dedi.

Güney Afrika'nın ev sahipliğini yapacağı 19. Dünya Kupası finallerine Avrupa'dan katılacak 13 takımdan, 9'u belli oldu. ''Danimarka, İsviçre, Slovakya, Almanya, İspanya, İngiltere, Sırbistan, İtalya ve Hollanda''nın doğrudan katılma hakkını elde ettiği Dünya Kupası finalleri için play off oynayacak takımlar ise şöyle: ''Portekiz, Yunanistan, Slovenya, Rusya, Bosna Hersek, Ukrayna, Fransa ve İrlanda Cumhuriyeti.'' Play off maçları 14 ve 18 kasım günlerinde oynanacak ve rakiplerine üstünlük sağlayacak dört takım daha Güney Afrika yolunu tutacak.