Türkiye'ye çağrı, Hırvatistan'a yeşil ışık

Avrupa Birliği, aday ülkeler için hazırladığı yıllık ilerleme raporlarında Türkiye'nin reformları sürdürmesi gerektiğini, Hırvatistan'ın ise önümüzdeki yıl üyelik müzakerelerini tamamlayabileceğini bildirdi.

Avrupa Komisyonu, Türkiye'yle ilgili İlerleme Raporu'nda Ankara'ya siyasi ve ekonomik reformları hızlandırma, azınlık ve kadın hakları alanlarında ilerleme sağlama, sendikalar yasasında değişiklik yapma ve Kıbrıs Cumnhuriyeti'yle ilişkileri normalleştirme çağrısında bulundu.

Raporda hükümetten, iştiraklerine yaklaşık 3,76 milyar Yeni Türk Lirası vergi cezası kesilen Doğan Yayın Grubu'na adil davranması da istendi.

İlerleme Raporu'nda, Ergenekon Davası'na da değiniliyor.

Türkiye'de bu davayla ilk kez, bir darbe teşebbüsü hakkında soruşturma başlatıldığı belirtiliyor.

Ülkede demokratik kurumları istikrarsızlaştırmayı hedeflediği iddia edilen bir şebeke hakkında bugüne kadarki en kapsamlı soruşturmanın başlatıldığına dikkat çekiliyor.

Bunlarla birlikte, İlerleme Raporu'nda, sanıkların hukuki haklarının etkin şekilde garanti altına almasına yönelik kaygılara da değiniliyor.

Dava sürecinde, hukukun üstünlüğüne prensibine -özellikle de sanıkların haklarına- saygı gösterilmesinin önemli olduğu vurgulanıyor.

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, "Türkiye siyasi reform çabalarını yeniden başlatmış görünüyor. Türkiye'yle yürütülen tam üyelik müzakerelerinde ilerleme sağlanması, bu alanda -özellikle de hukukun üstünlüğü ile temel hak ve özgürlüklerin muhafaza edilmesi alanında- reform sürecine yönelik ivmenin sürmesine bağlıdır." dedi.

Fransa hükümetinin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı olduğu, Almanya'nın da bu noktada ciddi şüpheleri olduğu biliniyor.

Avrupa Komisyonu ise reform sürecini hızlandırması halinde, Türkiye'nin üyelik sürecinde ilerleme sağlanabileceği görüşünde.

Hırvatistan, 28. üye olma yolunda

Türkiye, Avrupa Birliği'yle tam üyelik müzakerlerine 2005'te Hırvatistan'la birlikte başlamıştı.

Avrupa Komisyonu, Hırvatistan'la ilgili ilerleme raporunda ise gerekli tüm koşulları yerine getirmesi halinde bu ülkeyle üyelik müzakerelerinin önümüzdeki yıl tamamlanabileceğini bildirdi.

Hırvatistan'dan bu noktada, yolsuzlukla ve organize suçla mücadelede ilerleme sağlaması, yargı sisteminde reform yapması ve Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'yle işbirliğini artırması istendi.

Slovenya'yla arasındaki bir sınır sorunu yüzünden, Hırvatistan'la üyelik müzakereleri yaklaşık bir yıl sürdürülememiş, müzakereler bu sorunun çözümünün ardından hızlanmıştı.

Avrupa Komisyonu, Hırvatistan'ın ne zaman AB üyesi olabileceğine yönelik bir tarih vermedi.

Reuters haber ajansına konuşan bazı diplomatlar ise yaklaşık 4 milyon 400 bin nüfuslu ülkenin, 2012'de AB'nin 28. üyesi olabileceğini söylüyor.

Bu arada Avrupa Komisyonu, Makedonya'yla da tam üyelik görüşmelerine başlanmasını tavsiye etti.

Bu konuda son kararı, Brüksel'deki AB Zirvesi'nde Avrupa Konseyi verecek.