Urumçi davasında altı idam daha

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de temmuz ayı başında yaşanan etnik olaylarla ilgili davada altı kişi daha idam cezasına çarptırıldı.

Image caption Şincan'daki olaylara çok sayıda güvenlik gücü müdahale etmişti

5 Temmuz'da etnik Uygurlarla Çin'de çoğunluğu oluşturan Hanlar arasında çıkan çatışmalarda 200'e yakın kişi hayatını kaybetmişti.

Çarşamba günü mahkemeye çıkarılan 14 kişi cinayet, hırsızlık ve kundaklama iddialarıyla yargılanıyordu.

12 Ekim günü aynı olaylarla ilgili olarak görülen bir başka davada da altı kişi idama mahkum olmuştu.

Çarşamba günü çıkan kararda da altı kişi hakkında idam cezasına, üç kişi hakkında ise ömür boyu hapis cezasına hükmedildi.

İnsan hakları savuncuları davaları düzmece olarak niteliyor ve yargılamaların adil ve şeffaf olmadığını savunuyor.

Çin basınında yer alan haberlerde tutuklu bulunan yaklaşık 1400 kişinin gruplar halinde yargılanacağı ve resmi makamların olayların ele başları ile “kandırılanları” ayırt etmek istedikleri ve bu kişileri tekrar topluma kazandırmayı amaçladıkları ileri sürülmüştü.

Temmuz ayında Şincan özerk bölgesinde meydana gelen olaylar, Çin'in uzun yıllardır tanık olduğu en ciddi çatışmalardı.

Hükümet, ölenlerin çoğunluğunun Han Çinlileri olduğunu açıklarken, sürgündeki eylem grubu Dünya Uygur Kongresi, olaylarda çok sayıda Uygur'un da öldüğünü söylemişti.

Uygurlarla Hanlar arasındaki çatışmalarda son yıllarda ciddi bir artış gözleniyor.

Uygurlar daha özerk bir yönetim talep ederken, geçen ay hükümetin yayımladığı bir strateji belgesinde isyanlara Doğu Türkistan'ın bağımsızlığını isteyen ayrılıkçı Uygurların neden olduğu öne sürülmüştü.

İlgili haberler