Clinton: Ruslar bizimle hemfikir

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, son iki günü Rusya'nın başkenti Moskova'da iki ülke ilişkilerini tamir etmeye ve dünya gündemindeki bazı konularda ortak politikalar belirlemeye çalışarak geçirdi.

Image caption Clinton, 'Ruslarla birlikte hareket etmemiz önemli' diyor.

Bu konulardan biri de, İran'ın nükleer programıydı. Hillary Clinton temasları sonrası, kendisiyle seyahat eden BBC muhabiri Kim Ghattas'ın sorularını yanıtladı.

BBC: İran konusunda Rusya'yla görüş birliği sağlayabildiniz mi?

Hillary Clinton: Ruslar iki ayaklı bir yaklaşım benimsemek gerektiği konusunda bizimle kesinlikle hemfikir. Bunlardan ilki, diplomasi. Cenevre'de Güvenlik Konseyi üyeleri, Almanya ve İran'ın katılımıyla yapılan görüşmede Tahran'ın, daha önce varlığını açıklamadığı bir tesiste denetim yapılmasını kabul etmesi ve az zenginleştirilmiş uranyumunu işlenmek üzere yurtdışına gönderme sözü vermesi...İşte bu konularda %100 hemfikiriz....Ama aynı zamanda, diplomasi işe yaramazsa İran'a baskı yapmak için yaptırımlar da dahil başka önlemler almamız gerekiyor. Ruslar bu işi sessizce, kapalı kapılar ardında yaparak daha başarılı olduklarına inanıyor. Bizler ise baskıyı kamuoyu önünde sürdürmek gerektiğine inanıyoruz. Sonuçta Ruslar da yaptığımız ortak uluslararası açıklamalara katıldılar; yaklaşım ve nihai hedef konusunda farkımız yok.

BBC: Peki diplomasi başarısız olur da yaptırım uygulamak gerekirse, bu yaptırımların ne olabileceğini de tartışıp anlaştınız mı? İran'ın verdiği sözlerden birini tutması için belirlenen süre yaklaşıyor...

Hillary Clinton: Evet, gerçekten de İranlılar az zenginleştirilmiş uranyumlarını ihraç etme sözlerini tutmazlarsa, Ruslar harekete geçmek zorunda kalacaklarını açıkça ifade ettiler. Bu noktada ben fazla ileri gidip, varsayıma dayalı soruları yanıtlamak istemiyorum. Bence birlikte hareket etmemiz, İran'ı nükleer silah sahibi bir güç olmaktan alıkoyma hedefine beraberce bağlı kalmamız çok önemli.

BBC: Peki şöyle bir kaygınız yok mu? Rusya'yı yaptırımlar konusunda ikna etseniz bile, Çin nasılsa Güvenlik Konseyi'ndeki veto yetkisini kullanacak. Hatta Rusya da bunu biliyor ve bu yüzden yaptırımlar konusunda size istediğiniz sözleri veriyor.

Hillary Clinton: Ben bunun hem Çinliler, hem de Ruslar için zor bir süreç olduğuna inanıyorum. Çok yakın bir zamana dek, son birkaç aya dek sözkonusu tehdidi bizim ve başkalarının gördüğü gibi gördüklerini sanmıyorum. Biz işbirliğini artırdık, daha fazla bilgi paylaşmaya başladık. İran başarılı olursa neler olabileceği konusundaki analizimizi paylaştık. Bu yüzden Ruslar'da kesin bir hareketlenme gördüğümüzü söyleyebilirim. Tabii Ruslar bu işten daha doğrudan etkileniyor; Çin daha uzak. Çin'in İran'la ilişkileri öncelikle ticari ilişkiler. Ancak biz çabalamaya ve bilgi paylaşmaya devam ediyoruz.