Deniz Feneri ve Kanal 7'ye baskın

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı Deniz Feneri e.V soruşturması kapsamında İstanbul'da çeşitli adreslerde arama yapılıyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Ankara ve İstanbul emniyetinden kaçakçılık ve örgütlü suçlarla mücadele biriminde görevli ekipler, savcılık talimatı doğrultusunda sabahın erken saatlerinden itibaren aralarında Fatih'teki ana deponun da bulunduğu 17 ayrı adrese baskın düzenledi. Polislerin bir süredir yürütülen tespit çalışmalarının ardından film yapım şirketleri, muhasebe büroları ile derneğe ait olduğu kaydedilen depolarda aramalar yaptığı belirtildi.

Baskın yapılan yerler arasında Kanal 7 binası da var.

Kanal 7'den yapılan açıklamada, soruşturma kapsamında mahkeme kararıyla televizyon binasında arama yapıldığı doğrulandı.

Anadolu Ajansı, savcılığın arama yapılan binalarda bulunan belgelere el konulmasını istediğini aktarırken, haberinde ''şu an için gözaltı olmayacağı'' ayrıntısına da yer verdi. Deniz Feneri olarak adlandırılan soruşturma Almanya'da başlamış ve bu ülkedeki yargılama derneğin bazı yöneticilerinin mahkumiyetiyle sonuçlanmıştı. Derneğe yapılan milyonlarca euro tutarındaki yardımın bir bölümünün amaç dışı kullanıldığı belirlenmiş, Almanya'daki dava sonuçlandıktan sonra iddiaların Türkiye ayağının soruşturulması için dosya şubat ayında Ankara'ya gönderilmişti.