Zenginlerin 'açlıkla mücadele' karnesi

Birleşmiş Milletler Gıda Günü nedeniyle yayımlanan bir raporda, açlıkla mücadelede Brezilya ve Çin'in çalışmaları övülürken, Hindistan eleştirildi.

Yardım kuruluşu Actionaid tarafından hazırlanan raporda, dünyada günde yaklaşık bir milyar kişinin yeterli beslenemediğine dikkat çekildi. Bu verinin bazı düşünce kuruluşları ve yardım örgütlerinde elde edilen bilgilerle derlendiği belirtiliyor. Raporda ayrıca zengin ülkelerin küresel açlıkla mücadeledeki katkıları da irdelenmiş. Hazırlanan listede Lüksemburg ilk sırada yer alırken Amerika Birleşik Devletleri ve Yeni Zelanda en alt sıralarda. Kalkınmakta olan ülkeler arasında ise, Brezilya ilk sırada.

Actionaid Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz İnacio Lula da Silva'nın toprak reformu ve yoksullar için toplum mutfağı projelerinden övgüyle söz ediliyor. Çin de küçük ölçekli çifçilere sağlanan destekle açlık mağdurlarının sayısında 10 yılda 60 milyon kişilik bir azalma yaratan Çin'e ilişkin de olumlu değerlendirmeler var. Ancak rapor gelişmekte olan ülkelerden Hindistan'daki durumun karamsar olduğunu ortaya koyuyor. Actionaid'in raporuna göre, 1990'ların ortasından bu yana Hindistan'da açlık sorunuyla karşı karşıya kalanların sayısı 30 milyon arttı. Örgüt zengin ülkelerle ilgili değerlendirmesinde ise, kalkınmakta olan ülkelerin tarım sektörüne yatırım yapan ülkeleri överken, tarım yapısının gıdadan ticari ürünlere kaymasına neden olan biyoyakıt üretimini teşvik edenleri de eleştiriyor. Actionaid ayrıca, sıralamada yalnızca sonuçları değil, çabaları da irdeliyor. Bu noktada ilk sırada Lüksemburg ardından da İskandinav ülkeleri öne çıkıyor. Yeni Zelanda ise listenin en alt sırasında. Bu ülkenin hükümeti özellikle tarım sektörüne yardımda sert kesintilere gittiği için eleştiriliyor. Amerika Birleşik Devletleri ise, son sıranın bir üstünde. Actionaid Amerika Birleşik Devletleri'ni kalkınmakta olan dünyanın çiftçilerine yardımda ''cimri olmakla'' suçluyor.

İlgili haberler