Türkiye ile Irak arasında 48 anlaşma

Türkiye ve Irak Perşembe günü Bağdat'ta eğitimden güvenliğe, enerjiden tarıma, ormancılıktan sağlığa kadar birçok alanda işbirliğini öngören 48 mutabakata imza attı.

Image caption Kuzey Irak ve su konularında hala rahatsızlıklar var

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki dokuz bakandan oluşan heyet, Irak hükümet yetkilileriyle hem baş başa görüşmelerde bulundular hem de ortak bakanlar kurulu toplantısı yaptılar.

Türkiye bir süreden beri, Ortadoğu'nun maksimum işbirliği hatta entegrasyon temelinde yeniden şekillendirilmesi gerektiğini dile getiriyor ve buna uygun olduğunu düşündüğü politikalar izliyor.

Bu çerçevede benzer bir toplu bakanlar ziyareti de hafta başında Suriye'ye yapılmıştı. Ancak Ankara Bağdat ilişkileri, Ankara Şam ilişkileri kadar sorunsuz değil.

Türkiye, güvenlik konusunda bugüne kadar Irak'tan beklediği işbirliğini göremediğini düşünüyor, Irak da Türkiye'nin kendisine daha çok su bırakmasını istiyor.

Erdoğan, Irak Ulusal Meclisinde Kerkük sorununa da dikkat çekti ve bazı uyarılarda bulundu.

Başbakan, "Kerkük Iraklılarındır, Eğer bunu sadece Kerkük'te yaşayanlara bırakacak olursanız, yarın bir başka sorunla karşı karşıya kalırsanız. İçeride çok daha büyük bedellerle karşı karşıya kalırsınız. Biz bunu bugünden görür gibiyiz" dedi.

Iraklı bir milletvekilinin Kuzey Irak'ta askeri operasyon yapılmasına izin veren tezkerenin Türkiye Meclisinde kabul edilmesini yadırgadıklarını söylemesi üzerine de Erdoğan "tezkerenin geçmesini kınıyorum ifadesini kınıyorum" diyerek teröre karşı işbirliği çağrısını yineledi.

İki başbakanın ortak basın toplantısındaysa Irak Başbakanı Maliki iki ülke ilişkilerinin karşılıklı saygı ve birbirlerinin iç işlerine karışmama temelinde gelişeceğini ifade etti.

Erdoğan ise Irak'a saniye ortalama 550 metreküp su bırakıldığını vurguladı ve su meselesinin yeni bir işbirliği alanı olduğunu söyledi.

Başbakan iki ülke arasındaki ticaret hacminin de beş milyar dolardan en kısa zamanda 20 milyar dolara çıkarılması için çalışacaklarını ifade etti.