Afganistan'a son uyarı Beyaz Saray'dan

Afganistan'da seçim görevlisi
Image caption Afganistan'da seçim sonuçları tartışmalara yol açtı

ABD Başkanı Barack Obama'nın üst düzey danışmanlarından Rahm Emanuel, Kabil'de güvenilir bir hükümet kurulmadan Afganistan'a ek asker sevki konusunda herhangi bir karar alınmayacağını söyledi.

Beyaz Saray'da Obama'nın hükümet politikaları konusunda en üst düzey danışmanlarından olan Emanuel, Amerikan yönetimiyle etkili bir şekilde çalışacak bir Afgan hükümetinin kurulduğu konusunda tatmin edici bir tablo görmeden Başkan Obama'nın ek asker konusunda bir karar almasının umursamazlık olacağını vurguladı.

Kabil'i ziyaret eden Demokrat Senatör John Kerry de, Afgan seçimlerine ilişkin uzlaşmazlık sonuca bağlanmadan ülkeye ek asker sevkinin sorumsuzluk olacağını söylemişti.

Afgan hükümeti üzerinde uzlaşmazlığı çözmeleri yönünde baskılar giderek artıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimi adaylarına ''çıkacak sonucu kabul etmelisiniz'' uyarısında bulundu.

Usülsüzlük yapıldığı iddiaları nedeniyle Afgan seçim sonuçları aylardır açıklanamıyor.

Kabil'de temaslarda bulunduktan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Fransız bakan, cumhurbaşkanlığı seçiminin öne gelen iki adayı Hamid Karzai ile Abdullah Abdullah'a, ''usülsüzlük iddialarını soruşturan komitenin kararı ne çıkarsa çıksın kabul edilmeli'' uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler'in desteklediği komitenin önümüzdeki günlerde seçim şikayetlerine ilişkin bulgularını açıklaması bekleniyor.

Bu raporda, Karzai'nin seçimleri ilk turda kazanmasına yetecek oy oranına ulaşamadığı tespitinin yer alacağı tahmin ediliyor.

Ağustos ayında yapılan seçimi Hamid Karzai'nin kazandığı ilan edilmiş ancak yaygın yolsuzluk yapıldığı iddiaları sonucu gölgelemişti.

Daha sonra yürütülen soruşturmalarda yaygın usülsüzlüklerin yaşandığı yolunda güçlü kanıtlar bulunduğu bildirilmişti.

Gözlemciler, usülsüzlük yağıldığı gerekçesiyle iptal edilen oyların sayısı yeterince yüksek olursa, Karzai'nin aldığı oyun yüzde 50'nin altına düşebileceğine, bunun da ikinci tur seçimi zorunlu kılacağına dikkat çekiyorlar. Bağımsız Seçim Şikayet Komisyonu'nun üç üyesi BM tarafından, diğer iki üyesi ise Afgan Yüksek Mahkemesi ve Afgan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu'nca atanıyor.