İran'da Devrim Muhafızları'na saldırı

İran'da devrim muhafızlarını hedef alan bir intihar saldırısında aralarında üst düzey komutanların da bulunduğu en az 30 kişinin öldüğü bildirildi.

Devlet medyası, bir ya da birden fazla eylemcinin, Pakistan sınırındaki Belucistan bölgesinin önde gelen yerel liderleriyle ordu yetkililerinin düzenlediği toplantıyı hedef aldığını söylüyor.

İran, Sünni militan grup Cundullah'ın sorumluluğu üstlendiğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri, saldırıyı kınadı ve İran'dan gelen ve Amerika'nın olayda parmağı olduğu iddialarını içeren haberlerin de temelsiz olduğunu duyurdu.

İran, İngiltere'yi de olaya karışmakla suçladı.

Komutanların yerel aşiret liderleriyle görüşmek üzere bölgeye gittikleri belirtildi. Sistan-Belucistan ağırlıklı olarak Beluci etnik kökenden, Sünni müslümanların yaşadığı bir bölge.

İran geçmişte Cundullah adlı Sünni direniş grubu bölgede terör faaliyetlerinde bulunmakla suçlamıştı. Resmi haber ajansı İRNA ve devlet televizyonu saldırıda ölenler arasında Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutan Vekili Tuğgeneral Nurali Şuşteri ile muhafızların bölge komutanı Recep Ali Muhammedzade'nin de bulunduğunu duyurdu. Meclis Başkanı Ali Laricani, parlamentoyu açarken, hayatını kaybedenleri şehit olarak niteledi ve ''teröristlerin amacı Sistan-Belucistan bölgesinin güvenliğine darbe vurmaktır'' dedi. Saldırının ardından Devrim Muhafızları, olaydan ''yabancı unsurları'' sorumlu tuttu. Devlet Televizyonu'nda yayınlanan Devrim Muhafızları açıklamasında ''yabancı unsurlar bu saldırıda rol oynamıştı'' dendi. ''Yabancı unsurlar'' ifadesi genellikle Amerika Birleşik Devletleri için kullanılıyor. Pakistan ve Afganistan'la sınırı olan Sistan Belucistan, ağırlıklı olarak kaçakçılık, uyuşturucu kaçakçılığı, adam kaçırma ve haydutluk faaliyetlerinin yaygın olduğu bir bölge. İran Halk Direniş Hareketi olarak da bilinen Cundullah, Sünni azınlığa yönelik siyasi ve dini baskılara karşı mücadele ettiğini söylüyor. Mayıs ayında yine Sistan Belucistan bölgesindeki Zahedan kentinde akşam namazı sırasında bir camiye düzenlenen saldırıda rol aldıkları gerekçesiyle 3 kişi idam edilmişti. Yine Zahedan'da 2007'de düzenlenen bir başka saldırıda ölen 11 kişi arasında da Devrim Muhafızları'dan görevliler bulunuyordu.