Taliban'dan Pakistan ordusuna direniş

Taliban militanlarının Pakistan ordusunun kendilerini Güney Veziristan'dan püskürtmeyi amaçlayan operasyonuna şiddetli bir direniş sergiledikleri bildirildi.

Image caption Güvenlik güçleri Taliban'a karşı saldırı başlattı

Son altı yılda gerçekleştirilen en büyük operasyonda şu ana kadar onlarca ölü ve yaralı olduğu bildiriliyor. Doğrulanmayan haberlerde, operasyonun ilk gününde 26 militanın ve beş askerin öldüğü öne sürüldü. Güvenlik kaygısı nedeniyle binlerce sivilin de bölgeyi terkettiği açıklandı. Çatışmaların yaşandığı bölgenin hemen dışında oluşturulan kamplara 20 bine yakın kişinin sığındığı bildirildi. Yardım örgütleri bu sayının artabileceği uyarısında bulunuyor. Ordunun ise, bölgeye üç noktadan harekat düzenleyerek giriş ve çıkışları kontrol altına aldığı bildirildi. Yabancı ya da Pakistanlı gazetecilerin görev yapabilmesinin tehlikeli ve zor olduğu bölgeden sağlıklı haberler de alınamıyor. Ordunun Taliban'ın kontrolündeki Spinkay Raghzay kasabasını ele geçirdiği bildiriliyor. Reuters haber ajansına konuşan bir hükümet yetkilisi, ''Orası düzlük bir arazi. Ne zaman direnmeye kalksalar, helikopterlerin saldırısına uğruyorlardı, dolayısıyla dağlık bölgelere kaçmaya karar verdikleri anlaşılıyor'' dedi. Taliban'ın Tiarza bölgesindeki telekomünikasyon kulesini imha etmesinden sonra bölgedeki iletişim olanakları da kesintiye uğramış durumda.

Operasyon öncesindeki bir kaç gün içinde Pakistan'ın çeşitli bölgelerinde meydana gelen saldırılarda 150'den fazla kişi ölmüştü. Taliban'ın intikam saldırısı girişimlerine karşı da ülkede güvenlik önlemleri sıkı tutuluyor. Ordu, aylardır Güney Veziristan çevresine yığınak yapıyordu. Hükümet de, militanlarla mücadele etmesi konusunda Amerikan yönetiminden yoğun baskı görüyor. Güney Veziristan'ın 11 Eylül saldırılarından sonra İslamcı militanların Afganistan dışında sağladıkları ilk sığınaklardan biri olduğu düşünülüyor.