Gordon Brown'dan iklim uyarısı

İngiltere başbakanı "dünyayı bir iklim felaketinden korumak için 50 günümüz var" dedi ve dünya liderlerini anlaşmazlıkları aşmak için görüşmelere bizzat müdahele etmeye çağırdı.

Image caption Brown yeni bir küresel anlaşmanın şart olduğunu vurguluyor

Başbakan Brown Aralık ayındaki Kopenhag İklim Zirvesi'ne 50 gün kala bugün İngiltere'nin başkenti Londra'da bir araya gelen 17 ülkenin temsilcilerine sesleniyordu.

Gordon Brown, yeni bir küresel anlaşmaya varılamadığı takdirde İngiltere'yi sıcak hava dalgaları, seller ve kuraklığın beklediği uyarısında bulundu.

Brown aynı zamanda 2003 yılında, Avrupa'yı etkisi altına alan ve 35 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan sıcak hava dalgasını da hatırlatarak ve bu tür iklim olaylarının İngiltere'de önümüzdeki yıllarda giderek sıklaşabileceğine dikkat çekti.

Brown, Büyük Ekonomiler Forumu adlı toplantıda yaptığı konuşmada liderler Kopenhag'da Kyoto'nun yerini alacak yeni bir protokol üzerinde uzlaşamazsa, B planlarının olmadığını söyledi.

Başbakan 2080 yılına gelindiğinde bugünkü dünya nüfusunun dörtte biri kadar yani 1 milyar sekiz milyon insanın daha temiz su sıkıntısı çekiyor olacağını anlattı.

Büyük Ekonomiler Forumu dünyada en çok sera gazı salımı yapan ülkeleri biraraya getiriyor.

'İlerleme yeterli değil'

Birleşmiş Milletler'in Kopenhag İklim Zirvesi'nde 1997 yılında varılan ve süresi 2012 yılında dolan Kyoto anlaşmasının yerini alacak yeni bir metin üzerinde uzlaşma sağlamayı hedefliyor.

İngiltere Başbakanı Brown, görüşmecilerin anlaşma konusunda yeterince hızlı ilerleme sağlayamadıklarını, halbuki Kopenhag Zirvesi'nin dünyanın müthiş bir tercih yapmk durumunda olduğu çok kritik bir an olduğunu söyledi.

Zirveye şahsen katılma sözü veren Gordon Brown, görüş ayrılıklarının giderilmesi için dünya liderlerine de bu konuda bizzat müdahil olmaları yolunda çağrı yaptı.