Bosna görüşmelerinde ikinci tur

Avrupalı ve Amerikalı diplomatlar ile Bosna Herrsek'teki toplum liderleri arasındaki görüşmelerin ikinci turu bugün başladı.

Image caption Bosna'daki görüşmeler, 'Kriz müzakereleri' olarak adlandırılıyor

Diplomatlar, Bosna-Hersek Anayasası'nda yapılacak değişikliklerle, ülkeyi Avrupa Birliği'ne daha da yakınlaştırmayı umuyor.

Görüşmeler, 1995'te Bosna Savaşı'nı sona erdiren Dayton Barış Anlaşması'ndan bu yana, ülke için en önemli görüşmeler olarak görülüyor.

Bosnalı liderlerle görüşen diplomatların başında ise ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jim Steinberg, AB Dönem Başkanı İsveç'in dışişleri bakanı Carl Bildt ve Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn geliyor.

Anayasal reformlarına yönelik taslak önerileri reddeden Bosnalı Sırplar da görüşmelere katılıyor.

Hedef, Bosna'nın ayakları üzerinde durabilmesi

Bosna'nın kendi ayakları üzerinde durabilmesi çabaları bir süredir Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nin gündeminde.

Taraflar, Bosna'nın kendi kendini idare edebilir hale gelmesini ve Saraybosna'daki Avrupa Birliği Yüksek Temsilciliği'ni kapatmayı umuyor.

Temsilcilik, Bosna Savaşı'nı sona erdiren Dayton Barış Anlaşması'nın uygulanmasını denetlemek üzere oluşturulmuştu.

Ancak ülkedeki iki özek yönetim -Boşnak-Hırvat Federasyonu ile Bosna Sırp Cumhuriyeti- uzlaşmaya yakın görünmüyor.

Taraflar arasındaki uzlaşmazlıklar giderilebilmiş değil.

Zaten o nedenle yeni tur görüşmeler, "Kriz müzakereleri" olarak adlandırılıyor.

BBC'nin Belgrad'daki muhabiri Mark Lowen, çok sayıda kişinin Bosna-Hersek'te yeni bir çatışma olasılığından bahsettiklerini söylüyor.

Mark Lowen ayrıca, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin başbakanının Bosna-Hersek'ten ayrılam hakkında ısrarlı olduğunu, böyle bir talebin kabul edilme olasılığınınsa pek yüksek olmadığını belirtiyor.