Cezayir'de gecekondu ayaklanması

Cezayir'in başkentinin gecekondularında polis ile yaşam koşullarını protesto eden halk arasında iki gecedir şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Image caption Diyar-ı Şam gecekondusundaki ayaklanmanın daha önce pek benzeri yaşanmamıştı.

Diyar-ı Şam mahallesinde göstericilerin taşlarına ve molotof kokteyllerine hedef olan polislerden en az dokuzunun yaralandığı bildiriliyor.

Çatışmalar Pazartesi gecesi mahalle sakinlerinin, kent yetkililerinden, kendilerine yaşanabilecek yeni konutlar tahsis edilmesini talep etmeleriyle başladı.

Ülkede yıllardır pek görülmeyen boyutlardaki olaylar nedeniyle büyük güvenlik önlemleri alındı.

Dün gece, bölgeye girmeye çalışan kalkanlı ve koruyucu donanımlı toplum polisi, mahallenin tepelik bir alanda olmasının avantajını kullanan göstericilerin taş ve molotof kokteyli yağmuruna hedef oldu.

Pazartesi günü 400 kadar polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanmıştı.

Mahalle sakinleri bu yoksul işçi mahallesindeki feci yaşam koşullarını protesto ettiklerini söylüyor ve kent yetkililerinden, kendilerine yeni konutlar tahsis etmelerini istiyorlar.

Göstericilerden adının Hişam olduğunu söyleyen biri, her bir evde on-onbeş kişinin yaşadığını, insanların aynı anda uyuyacak kadar yeri bile bulunmadığını söyledi.

Hişam, "Bazı delikanlılar küçük kardeşleri uyuyabilsin diye sabaha kadar sokaklarda dolaşıp uyuşturucu alıyorlar. Bu sorun çözülene kadar susmayacağız" diye konuştu.

Cezayir'de yoksulluk çok yaygın. Ama İslamcı muhalefete karşı alınan yoğun güvenlik tedbirleri, sosyal talepli muhalefeti de baskı altında tutuyor.