'Barış Grubu' üyeleri yolda

Kuzey Irak'tan gelerek Türkiye'ye girdikten sonra serbest bırakılan 34 kişinin bugün Diyarbakır'a varması bekleniyor.

Image caption Serbest bırakılan grup Diyarbakır'dan sonra Ankara'ya gitmeyi planlıyor

PKK'nın cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan'ın isteği üzerine 26'sı Mahmur mülteci kampından, 8'i de Kandil'deki PKK kamplarından gelen grup için Diyarbakır'da kitlesel bir karşılama yapılması bekleniyor.

Geceyi Mardin'in Nusaybin ilçesinde geçiren grubu karşılamak üzere Diyarbakır'ın girişindeki Çınar ilçesinde DTP tarafından hazırlıklar sürdürülüyor.

PKK'nın "Barış Grubu", İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın "Eve dönenler" diye tanımladığı gruba, Avrupa ülkelerinden gelenlerin de ekleneceği bildiriliyor.

İçişleri Bakanı Atalay'a göre, önümüzdeki günlerde teslim olan PKK’lıların sayısı 100-150'yi bulabilir.

Sonraki durak Ankara

Kürşat Akyol'un Diyarbakır'dan aktardığına göre, Kuzey Irak'taki Mahmur ve Kandil kamplarından haftabaşında yola çıkan 34 kişi, ifadelerinin alınması ve sorgularının tamamlanmasının ardından dün Demokratik Toplum Partisi DTP'ye ait bir otobüsle, Habur sınır kapısının bulunduğu Silopi'den binlerce kişinin tezahüratları arasında yola çıktı.

Grubun hedefi bugün öğle saatlerine doğru Diyarbakır'a ulaşmak. DTP yetkilileri, Çınar ilçesindeki karşılamayı Diyarbakır'ın Batıkent meydanında yapılacak bir başka gösterinin izleyeceğini söylüyorlar.

Diyarbakır'da, son birkaç gün içinde yaşanan gelişmelerden dolayı bir memnuniyet havası hakim.

DTP Eş Başkanı Ahmet Türk'ün dünkü açıklamasına göre, "Barış Grubu" diye tanımladıkları grubun Diyarbakır'dan sonraki durağı Ankara olacak.

Ankara'da ise dün Milli Güvenlik Kurulu yaklaşık 8 saat süren bir toplantı yaptı.

Akşam saatlerinde sona eren toplantıdan sonra yayımlanan bildiride, serbest bırakılan gruptan söz edilmedi.

Bildiride, orduya sınır ötesi operasyon yapma izni veren tezkereden bahsedilerek, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği kaydedildi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise, dün yaptığı açıklamada, "eve dönenler" diye tanımladığı gruba, önümüzdeki günlerde daha fazla katılım olmasını beklediklerini söylemişti.

Atalay'ın beklentisi, sayının 100-150'yi bulması.

PKK'nın cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan'ın, avukatları aracılığıyla yaklaşık 10 gün önce yaptığı çağrı çerçevesinde, bir grup PKK'lının da önümüzdeki günlerde Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

İlgili haberler