Kuveytli kadınlara pasaport hakkı

Kuveyt Anayasa mahkemesi'nin verdiği karar gereğince bu ülkede kadınlar artık kocalarının iznine tabi olmaksızın pasaport alıp seyahat edebilecek.

Image caption Kadınlar parlamentoya ancak bu yıl yapılan seçimlerde girebildi

Kuveyt'de Anayasa Mahkemesi kararlarına itiraz edilemiyor.

Mahkeme, şimdiye kadar geçerli olan kadınların pasaport alabilmesi için "kocanın izninin alınması" uygulamasının, anayasada garanti altına alınan özgürlükler ve cinsler arası eşitlik ilkelerinin ihlali anlamına geldiği sonucuna vardı.

Kuveytli bir kadının, kocasının seyahat etmesini engellediğini söyleyerek başvuruda bulunması üzerine konu Anayasa mahkemesi gündemine gelmişti.

Kuveyt'te kadınlar seçilme hakkını 2006 yılında elde etti ve ilk kadın milletvekilleri 2009 yılının Mayıs ayında yapılan son seçimlerde parlamentoya girdi.

Ülkenin yeni kadın milletvekillerinden Asil el Awadhi pasaport kanununda değişiklik getiren Anayasa Mahkemesi kararını "Anayasal ilkelerin, Kuveyt kadınına yönelik bu adaletsizliğe son veren zaferi" diye niteledi.

Kadın örgütleri hala devletin konut haklarından erkeklerle eşit şekilde yararlanamadıklarını, ayrıca başka ülkelerin vatandaşlarıyla evli Kuveytli kadınların, erkeklere verilmiş olan, çocuklarının Kuveyt vatandaşı olma hakkından yararlanamadığını söylüyorlar.