TBMM Türkiye-Ermenistan protokollerini tartıştı

Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün Ermenistan ile diplomatik ilişki kurulmasını ve sınırların açılmasını öngören protokolleri tartıştı ancak protokollerinin ne zaman oylanacağı belli değil.

Image caption Protokollerin TBMM'de ne zaman oylanacağı bilinmiyor

İsviçre'nin arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerden sonra, 10 Ekim'de Zürih'te iki ülkenin dışişleri bakanları tarafından imzalanan protokollerin uygulanabilmesi için her iki ülkenin parlamentolarının onayını alması gerekiyor.

Hükümetin meclise sunduğu gerekçede protokollerin, Türkiye'nin komşu ülkelere yönelik izlediği "sıfır sorun" siyasetiyle uyumlu olduğu vurgulandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Genel Kurul'a protokol hakkında bilgi verdi ancak sözleri sık sık muhalefet milletvekilleri tarafından kesildi.

"Donmuş krizler elimizde patlamaya hazır bomba gibi her an risk oluştururlar" diye konuşan Davutoğlu protokollerin amaçlarını da

"statükoyu değiştirmek", "Azerbaycan-Ermenistan anlaşmazlığının çözümüne ivme kazandırmak" ve "tarihsel meseleleri istismar aracı olmaktan çıkarmak" olarak sıraladı.

CHP ve MHP'den eleştiri

Ahmet Davutoğlu protokollerin bu amaçlara hizmet edeceği konusunda meclis ikna etmeye çalıştı ancak CHP ve MHP protokollerin Türkiye'nin ulusal çıkarlarıyla ters düştüğünü öne sürdü.

MHP adına konuşan Grup başkanvekili Oktay Vural, hükümeti, Amerikan yönetimiyle "derin koalisyon" yapmakla itham ederek "Teslimiyeti milletimize hazmettirmeye çalışmanıza izin vermeyeceğiz" dedi.

CHP'den Şükrü Elekdağ da protokollerin Azerbaycan ile stratejik ilişkilere zarar vereceğini, sınırları tartışmaya açacağını iddia etti ve Ermenistan'ın yürüttüğü soykırım kampanyasına devam edeceğini söyledi.

Protokollere destek vereceğini söyleyen tek partiyse DTP oldu.

DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş "Ermeni katliamı tarih kitaplarına geçirilmemiştir, işlenmemiştir. Bu tarih anlayışıyla Ermeni düşmanlığı yaratılmıştır" dedi.

İlgili haberler