BM, İran anlaşmasını masaya koydu

İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini izleyen BM nükleer gözlemcileri tarafından hazırlanan taslak öneri, taraflara sunuldu.

Image caption Kum kentinde, uzmanlarca nükleer faaliyetin yürütüldüğü tesis olduğu düşünülen yerin uydu görüntüsü

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanı Muhammed El Baradey tarafından sunulan plana onay vermesi için Tahran'a Cuma gününe kadar süre verildi.

Taslak anlaşma, İran ile Fransa, Rusya ve ABD arasında, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun Viyana'daki genel merkezinde yapılan görüşmelerin son gününde oluştu.

İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetini durdurmayacağını açıklaması üzerine dün görüşmeler durmuştu.

Ayrıntı verilmedi

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanı Muhammed El Baradey, Viyana'da gazetecilere yaptığı açıklamada "Bundan sonra nasıl bir adım atmamız gerektiği konusunda kanımca dengeli bir yaklaşımı yansıtan bir taslak anlaşmayı taraflara gönderdim" dedi.

Muhammed El Baradey, anlaşmaya ilişkin daha fazla ayrıntı vermedi.

BBC'nin Viyana muhabiri Bethany Bell, taslak anlaşmanın hazırlanmış olmasının görüşmelerde yer alan taraflarda sürece ilişkin güven artışı sağlayacağını ancak halen pek çok ayrıntı üzerinde çalışılması gerektiğini söylüyor.

İran, nükleer programının barışçı amaçları bulunduğunu ve uranyum zenginleştirme hakkı olduğunu savunurken, Batılı ülkeler İran'ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığına inanıyor.

İlgili haberler

BBC’den seçmeler