Etiyopya'dan acil gıda yardımı çağrısı

Etiyopya hükümeti, uluslararası toplumdan, yaklaşık 6 milyon 200 bin kişi için ülkeye acilen gıda yardımı yapmasını istedi.

Image caption Etiyopya nüfusu so 19 yılda, 53 milyondan 80 milyona çıktı

Tarım ve hayvancılık yapılan bölgelerdeki uzun süren kuraklık ve düzensiz yağışlar, ülkede gıda ihtiyacını artırmıştı.

Ancak BBC'nin Afrika editörü Martin Plaut, Etiyopya'daki krizin başka nedenleri de olduğunu söylüyor.

Plaut'un dikkat çektiği faktörler; hızlı nüfus artışı ve Etiyopya hükümetinin insanları yaşadıkları topraklarda tutmak için izlediği politkalar.

Etiyopya'nın nüfusu son 19 yılda, 53 milyondan 80 milyona çıkmıştı.

Bununla birlikte, ülkede tüm topraklar devlete ait ve satılamıyor.

Sahip olunan toprakların nesilden nesile daha da azalması yaşamı olumsuz etkiliyor.

Etiyopya hükümeti, çiftçilerin kentlere akın etmesinden ve bunun işsizlikle birlikte sosyal huzursuzlukları da artırmasından çekiniyor.

Ülkede halen nüfusun sadece yüzde 17'si, kentlerde yaşıyor.

'Yeni bir yaklaşım gerekli'

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Gıda Programı, Etiyopya'ya gönderilecek yardım için yılın sonuna dek 85 milyon doları aşkın bir kaynağa ihtiyaç duyuyor.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam ise ülkede yaşanabilecek bir felaket riskine karşı yeni bir yaklaşım geliştirilmesi çağrısında bulunuyor.

Etiyopya'da görülen kıtlığın bir milyon kişinin ölümüne yol açmasının 25'inci yıldönümünde bir rapor hazırlayan Oxfam, ülke dışından gelen gıda yardımlarının kısa vadede hayatları kurtarabileceğini ancak daha sonra yaşanacak benzer bir durumda halkın yine aynı sorunla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Raporda, uluslararası bağışçılara, Etiyopya'da yeni felaketlerle karşılaşılmadan önce toplumun hastalıkları önleme ve onlarla mücadele etme konusunda hazırlanmasına odaklanan yeni bir yaklaşım geliştirilmesi çağrısında bulunuyor.

Oxfam'dan bir yetkili, kuraklığın mutlaka açlık ve yoksullukla sonuçlanmak zorunda olmadığını; sulama sistemleri, tahıl ambarları ve yağmur suyunu biriktiren kuyular yoluyla, kuraklığın kötü etkilerinden uzak kalınabileceğini kaydetti.

Geçen ay Etiyopya için 15 milyon dolarlık bir yardım çağrısında bulunan Oxfam, 7 ülkede 23 milyon kişinin açlık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu savunmuştu.

Ayrı bir yardım çağrısında bulunan Dünya Gıda Programı ise, kullandığı fonlarda yapılan kesintinin kıtlık çeken insanlara ulaşmasını güçleştirdiğini söylüyor.

Gıda Programı, özellikle Eritre'deki durumdan kaygılı olduklarını ve bu ülkedeki seyahat kısıtlamalarından dolayı ülkedeki durum hakkında sağlıklı veri elde edemediklerini söylüyor.

Dört yıldır hasatları olumsuz etkileyen kuraklığın etkisi, bölgesel çatışmalar, iklim değişikliği ve nüfus artışı ile birleşerek daha da kötü bir hal alıyor.

İlgili haberler