'İsrail-İran nükleer buluşması'

İsrail üst düzey İranlı yetkililerle Eylül ayında nükleer faaliyetler konusunda düzenlenen kapalı bir bölgesel toplantıda biraraya geldiklerini söylüyor.

Image caption İsrail'in elinde ikiyüz civarında nükleer başlık olduğu düşünülüyor

BBC'ye bilgi veren İsrailli yetkililer, iki tarafın Eylül ayında, silahsızlanma ve nükleer faaliyetler konularında Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan bir konferansın tartışma oturumlarına katıldıklarını doğruladı.

İsrail'in nükleer silah sahibi olduğu düşünülüyor. İran ise nükleer silaha sahip olma potansiyeliyle İsrail tarafından bir tehdit olarak algılanıyor.

İsrail'i Eylül ayında Kahire'de yapılan konferansta İsrail Nükleer Enerji Kurumu'nun silahsızlanma dairesi başkanı Meyrav Zarari Odiz temsil ediyordu.

Kahire'de Four Seasons otelinde kapalı kapılar ardında yapılan konferansa İran'dan ise Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki İran büyükelçisi Ali Aşgar Sultaniye katılmıştı.

İsrail'i resmen tanımayan İran'da devlet televizyonunun internet sitesinde yer alan bir habere göre, İran Nükleer Enerji Kurumu İsrailli uzmanlarla , İsrail'in açıkladığı şekilde, bölgesel nükleer konular konusunda gizli görüşmeler yaptıkları haberini yalanladı.

İran devlet televizyonu da İran Nükleer Enerji Kurumu Başkanı Ali Şirzadyan'ın, "Bu yalan, İran'ın Cenevre'de ve Viyana'da yapılan toplantılarda dinamik diplomasisiyle elde ettiği başarıları gölgelemek amacıyla yürütülen bir psikolojik harekatın parçasıdır" dediğini aktardı.

Haber ilk olarak İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinde yayımlanmıştı.

Haaretz'in haberinde İran ve İsrail'den heyetlerin konferansta üç tartışma oturumuna birlikte katıldıkları ve tartıştıkları kaydedilmiş ama İsrail ve İran heyetlerinin başkanlarının bu oturumlar dışında özel olarak buluşmadıklarını ve el sıkışmadıklarını da vurgulamıştı.