ABD'de yönetici maaşlarına kesinti

Amerikan yönetiminin, küresel mali kriz sırasında milyarlarca dolarlık hükümet yardımı alan Amerikan şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin maaşlarında büyük kesintiler istediği bildiriliyor.

Image caption ABD'de yöneticilere verilen maaşlarda kesinti bekleniyor

Obama yönetimi, bazı yöneticilerin maaşlarının yüzde 90'ının kesilebileceğini söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı'ndan en fazla yardımı alan 7 şirketin, en yüksek ücret alan 25 çalışanının maaşlarında kesinti bekleniyor.

Plan ile 7 şirketin toplam 125 en üst düzey çalışanının maaşlarının yarıya indirilmesi hedefleniyor.

Bu şirketler, Bank of America, American International Group (AIG), Citigroup, General Motors, GMAC, Chrysler ve Chrysler Financial olacak.

Devlet yardımından yararlanan daha küçük şirketler ile aldıkları fonları geri ödeyen Goldman Sachs, JPMorgan Chase gibi şirketler yeni uygulamadan etkilenmeyecek.

Ek giderlere özel izin

Gözlemcilere göre, karar ile kriz sırasında milyarlarca dolar devlet yardımı alan bazı şirketlerin, çalışanlarına yüksek miktarda ikramiye vermelerinin kamuoyunda yarattığı tepkinin yatıştırılması hedefleniyor.

ABD yönetiminin üst düzey yöneticilerdeki maaş kesintileriyle ilgili ayrıntıları bir kaç gün içinde açıklamaya başlaması bekleniyor.

Amerikan Hazine Bakanlığı'nın bu konuyla ilgilenmek üzere atadığı yetkilisi Kenneth Feinberg'in planlarına göre, şirketin uzun vadeli karına bakılarak yöneticilerin maaşının ona göre ayarlanması uygulaması da değişiyor.

Yöneticilerin ayrıca klüp üyelikleri ya da şirket otomobilleri gibi yılda 25 bin ABD dolarını aşan ek ödeme talepleri konusunda da izin almaları gerekecek.

Bugüne dek, bu tür lüks giderlerin nasıl karşılanacağı konusunda sadece şirketlerin hazırladığı kılavuza uygun davranılması yeterli sayılıyordu.