3 bomba, 22 ölü

Son haftalarda şiddetin arttığı Pakistan'da bugün de en az 22 kişi öldü.

Image caption Peşaver'deki saldırı sonucu en az 15 kişi yaralandı

Başkent İslamabad'ın güneybatısında bir hava üssü yakınında düzenlenen intihar saldırısı sonucu yedi kişi yaşamlarını yitirdi.

İntihar eylemcisi, üs dışında bir kontrol noktasında durdurulduğu sırada, üzerindeki bombayı patlattı.

Saldırıda ölenlerin ikisi, güvenlik görevlisi.

Mohmand bölgesinde ise bir minübüsün mayına çarpması sonucu en az 15 kişi öldü.

Çoğu çocuk olan bu kişiler, bir düğüne davetlilerdi.

Peşaver'de de bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu en az 15 kişi yaralandı.

Pakistan polisi, bombanın, genelde zengin kesimin yaşadığı bölgede bulunan bir lokantanın park yerinde uzaktan kumandayla patlatıldığını açıkladı.

Ordu kent yakınındaki Güney Veziristan bölgesinde yeni bir operasyon başlatmasından bu yana Peşaver ilk kez bir saldırıya hedef oldu.

Pakistan'da ülke çapında sadece Ekim ayında düzenlenen saldırılarda 200'den fazla kişi öldü.

Kızılhaç kaygılı

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Güney Veziristan'da süren çatışmalar yüzünden ölen sivillerin sayısının önemli oranda artmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

Örgütün Güney Asya'daki operasyonlarını yöneten Jacques de Maio, yardım kuruluşu çalışanlarının, Pakistan ordusunun militanlara saldırdığı bölgeye erişim imkan olmadığını söyledi.

Jacques de Maio, bölgede hasta ve yaralılara, etkin bir şekilde ve serbestçe sağlık hizmetleri götürülmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

ABD askeri yardımını sınırlıyor

Bu arada Amerikan Senatosu, savunma harcamalarına yönelik kapsamlı bir yasa tasarısını onayladı.

Tasarının hedefi, Amerikan Yönetimi'nin Pakistan'a gönderdiği askeri yardımın sadece, daha önce "Terörle savaş" olarak adlandırılan mücadele kapsamında kullanılmasının güvence altına alınması.

Bu kapsamda Pakistan'a yönelik askeri yardıma sınırlamalar getiriliyor, Amerikan ordusunca sağlanan hiçbir teçhizatın Hindistan'a gerginliği artırabilecek amaçlar için kullanılmayacağı vurgulanıyor.

Pakistan hükümetinin ise böylesi bir hükmü "içişlerine karışma" olarak algılayabileceği, Washington'la İslamabad arasında gerginliğin artabileceği belirtiliyor.

İlgili haberler