İngiltere resesyondan çıkamadı

İngiltere ekonomisi beklentilerin aksine son üç ay içinde yüzde 0,4 oranında daha küçüldü.

Image caption Perakende satışlar Eylül'de de artmadı

Bu ülkenin hala resesyonda olduğunu gösteriyor.

Ayrıca bir rekor kırılmış oldu: İngiltere'de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 1955'de kayda geçirilen ilk istatistiklerden bu yana ilk kez, altı çeyrektir üstüste küçülüyor.

Ama rakamlar tahmini olduğundan üzerinde oynamalar olması hala mümkün.

GSYH bir ülkede üretilen bütün mal ve hizmetlerin değeriyle hesaplanıyor.

İngiltere Milli istatistik Dairesi'nin rakamları açıklanmadan önce, ekonominin son üç ay içinde yüzde 0,2 civarında bir büyüme göstereceği yolunda tahminler yürütülüyordu.

Eylül ayında perakende satışlarda artış olmaması ve Ağustos ayında sanayi üretiminin yüzde 2,5 gibi büyük bir oranda düşüş göstermesinin rakamları olumsuz etkilemesi bekleniyordu.

Ama hizmet sektöründeki beklenmedik düşüş, özellikle dağıtım, gıda ve otelcilik hizmetleri sektörlerindeki gerilemeler, ekonominin beklenmedik şekilde daralmasına yol açan ana etken oldu .

Ne olacak?

Ekonomik büyüme rakamlarının beklenenden kötü çıkması İngiltere Merkez Bankası'nın para hacmini artırma çabalarını yoğunlaştırmasına yol açabilir.

Banka bu amaçla, para basıp bunlarla bankalar ve diğer şirketlerin bonolarını satın almak suretiyle ekonomiyi canlandırma politikası uygulamıştı.

Bunun için daha önce ayrıldığı açıklanan 175 milyar sterlin gelecek ay harcanacaktı.

O nedenle açıklanan rakamlar şimdi bu fonun genişletilip genişletilmeyeceği konusundaki kararın alınmasında önemli bir faktör olacak.

İlgili haberler