Haremüşşerif'te gerilim: 18 gözaltı

Kudüs ve kutsal mekanları

Kudüs'te bir grup Yahudinin Haremüşşerif'e girme çabası çatışmalara neden oldu.

Polis, "Tapınak Enstitüsü" adlı bir Yahudi grubun pazar günü Haremüşşerif'e girmek üzere çağrıda bulunması nedeniyle cami çevresinde ve Doğu Kudüs olarak bilinen bölgede geniş güvenlik önlemleri almıştı.

Güvenlik güçleri, Haremüşşerif çevresinde taş attıkları öne sürülenleri gözaltına aldı.

Akşam saatlerinde gözaltı sayısının 18 olduğu açıklandı.

Doğu Kudüs'te, müslümanların ve yahudilerin kutsal mekanlarına evsahipliği yapan bölgede zaman zaman gerginlikler yaşanıyor.

Bazı haberlerde polisin Yahudi gruba eşlik etttiği bildirildi. Ancak polis yetkilileri, güvenlik güçlerinin camiye girmediğini söylüyor.

Polis, müslüman liderlerin Haremüşşerif'i kendi ifadeleriyle ''yahudilerin işgalinden'' korumaları için Filistinlilere çağrıda bulunması ardından bölgede güvenlik önlemlerini arttırdı.

Filistinliler arasında bir süredir aşırılık yanlısı Yahudilerin kutsal mekana zarar vermeye hazırlandıkları yönünde söylentiler yayılmaktaydı.

Geçen ay El Aksa Camisi'ni ziyaret eden gayrımüslimlere taş atan yaklaşık 150 kişilik bir gruba gözyaşartıcı gazla müdahale ederek karşılık vermişti.

Polis yabancıların turist olduklarını söylüyor. Filistinlilere göre bu kişiler aşırılık yanlısı Yahudiler.

Pazar günü yaşanan olayda ise, polis göstericilerin kendilerine taş ve molotof kokteyli fırlatmasından sonra mekana girdiğini belirtiyor.

Filistin hükümetinin Kudüs konularıyla ilgili bakanı Hatim Abdülkadir de, ''kışkırtıcılık suçlamasıyla'' İsrail polisi tarafından tutuklandı.

Yahudi bir grubun bugün Kudüs-Haremüşşerif'e yeniden girme teşebbüsü, Eski-Kent'te gerilimi yeniden artırırken, cami içinde şiddet olayları yaşandığı bildirildi.