Ankara'da okullara domuz gribi tatili

Domuz gribi aşısı

Türkiye'de domuz gribi vakası nedeniyle bir kişinin hayatını kaybetmesi ardından başkentteki okullarda derslere bir hafta ara verildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ise domuz gribi salgını nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

Virüsün 46 eyalete yayıldığı, ülkede domuz gribi nedeniyle şu ana kadar binden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Türkiye'de ilk ölüm olayı ise cumartesi günü yaşandı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara'da domuz gribinden öldüğü açıklanan kişinin sağlık personeli olduğunu belirterek, ''Panik yapmayacağız, gerekli tedbirleri uygulamaya devam edeceğiz'' dedi.

Sağlık Bakanı, gerekli önlemleri aldıklarını belirterek, ''ABD'de, Meksika'da yüzlerce ölüm olayı yaşandı. Türkiye'de ise ilk ölüm vakası bu. Başka ölümler de olabilir. Ölen arkadaşımız bir sağlık çalışanı. Risk grubundaki kişilerin bir an önce aşılanması gerektiğinin önemi ortaya çıkıyor'' dedi.

Akdağ, bu süreci en az hasarla atlatmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Ankara Valiliği ise, hastalığın başkentte son haftalarda hızla özellikle eğitim kurumlarında yayılması ardından okullarda eğitime bir hafta ara verildiğini açıkladı.

Vali Kemal Önal, kararın ''domuz gribi virüsünün yayılmasını kontrol altında tutmak'' amacıyla alındığını söyledi.

Vali Önal, gelecek hafta durumun yeniden değerlendirileceğini de vurguladı.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri de, panik yapılmaması çağrısında bulunuyor.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtlarken, domuz gribinin Türkiye ve dünyada şimdiye dek çok ağır seyretmediğini, vakaların büyük çoğunluğunun hastalığı ayakta geçirdiğini söyledi. Çom, normalde genç erişkin kişilerde domuz gribinden ölümlere çok sık rastlanmadığını, bu kişilerin hastalığı daha kolay atlattıklarını bildirdi.

Çom, Ankara'da yaşamını yitiren kişinin, altta yatan bir başka hastalığının bulunup bulunmadığını da araştırdıklarını kaydetti.

Vatandaşların her grip belirtisinde hastaneye gitmelerinin gerekmediğini belirten Çom, ''Ancak nefes daralması, morarma, düşmeyen ateş halinde gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı'' uyarısında bulundu.

Çom, bilinçli hareket edilmesi durumunda bu sürecin en az zararla atlatılabileceğini sözlerine ekledi.