Tibet'te iki kişi idam edildi

Çin hükümeti, Mart 2008'de Tibet'te çıkan isyanda rol oynamakla suçlanan iki Tibetli'nin idam edildiği haberlerini doğruladı.

Image caption Zanlılar bazı mağazaları ateşe vermekle suçlanmıştı.

Bunların Tibet'te en az 22 kişinin ölümüne yol açan isyan yüzünden idam edilen ilk isimler olduğu sanılıyor.

İki Tibetli'nin daha idam edildiği haberleri ise doğrulanmadı.

İdam haberleri ilk kez geçen hafta, eski siyasi hükümlülere yardım eden Hindistan merkezli bir kuruluş olan Gu Çu Sum tarafından dile getirilmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ma Jaoşu bugünkü olağan basın toplantısında iki suçlunun idam edildiklerini söyledi.

Ma kamuya açık olarak görülen davada zanlıların görüşlerini avukatları aracılığıyla açıkça ifade ettiğini ve kendilerine çevirmen hizmeti verildiğini de sözlerine ekledi.

Kundakçılık

Zanlılar, Mart 2008'de Tibet'in başkenti Lasa'yı sarsan isyanlarda yangınlar çıkarmaktan suçlu bulunmuş ve Nisan ayında ölüm cezasına çarptırılmıştı.

Bunlardan Lobsang Gyaltsen'in bir mağazada çıkardığı yangında mağaza sahibinin öldüğü belirtilmişti.

Adı yalnızca Loyak olarak verilen diğer zanlı ise bir motorsiklet mağazasında yangın çıkararak beş kişinin ölümüne yol açmakla suçlandı.

Tibet'i Eylül ayında ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan Lewis, geçen hafta idamları kınayan bir açıklama yapmıştı.

"Çin'in geçen yıl Tibet'te meydana gelen şiddet olaylarının sorumlularını yargılama hakkına saygı duyuyoruz" diyen Lewis, "Ancak İngiltere ölüm cezasına her koşulda karşıdır. Ayrıca bu davalarda gereken yasal sürecin izlenmediği kaygılarımızı sık sık dile getirdik." diye konuştu.

Çinli sözcü Ma ise basın toplantısında bu sözlere kimsenin Çin yargısına karışmaya hakkı olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Lasa'daki barışçı gösteriler isyana dönüşmüş, kısa sürede Çin'in diğer eyaletlerinde Tibetli nüfusun yaşadığı bölgelere de yayılmıştı.

Çin olaylarda 22 masum sivilin öldüğünü söylüyor.

Tibet yanlısı aktivistler ise Çin güvenlik güçlerinin çok sayıda Tibetli'yi öldürdüğünü kaydediyor.