Fatura Irak güvenlik güçlerine

Pazar günü Bağdat'ta 150'den fazla kişinin öldüğü saldırılarla ilgili olarak Irak güvenlik güçlerine mensup 60 kişi tutuklandı.

Aralarında 11 üst düzey yetkilinin de bulunduğu söz konusu personelin, işbirliğiyle mi ihmalle mi suçlandığı ise henüz bilinmiyor.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tutuklananların saldırı gününde bölgede görev yaptığı, bir kısmının çevredeki kontrol noktalarında konuşlandırılmış oldukları belirtildi.

Öte yandan Irak hükümeti, 150'den fazla kişinin öldüğü saldırıların ardından ABD'den daha fazla katkı istedi.

Amerikan ordusu Haziran ayında Irak kentlerinden çekilmiş ve sorumluluğu Iraklılara bırakmıştı.

Ancak Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari BBC'ye yaptığı açıklamada, son iki yılın en kanlı saldırısının Irak güvenlik güçlerine olan güveni sarstığının altını çizdi.

Zebari Amerikan güçlerinden daha fazla müdahil olmalarını talep etti.

"Amerikalılar artık bu konu bizi ilgilendirmiyor deyip sırtlarını dönemezler" diyen Zebari, aksi takdirde Amerika Birleşik Devletleri'nin de Irak'tan çekilme takvimini gözden geçirmek zorunda kalabileceğini belirtti.

Bağdat ile Washington arasında varılan anlaşma uyarınca, Amerikan ordusunun Irak'ı 2011 yılı sonunda tamamen terk etmiş olması gerekiyor.

Irak Dışişleri Bakanı Ocak ayında yapılacak seçimlerin ertelenmesi durumunda, Amerika'nın katkısının daha da hayati hale geleceğini belirtti.

Hoşyar Zebari Birleşmiş Milletler'e de seslenerek, Irak'ın istikrarını olumsuz etkileyen dış müdahalelerin de incelenmesi çağrısı yaptı.

Irak hükümeti Suriye'yi, Pazar günkü saldırıları düzenleyen unsurlara yataklık yapmakla suçluyor.

Bağdat Suriye'nin saldırılarla bağlantısını ortaya koymak için, Birleşmiş Milletler'e sunulmak üzere bir dosya hazırlıyor.

İlgili haberler