Medvedev'den Stalin tepkisi

Rusya Federasyonu Başkanı Dmitri Medvedev, çoğunlukla son yüzyılın en gaddar liderlerinden biri olarak görülen eski Sovyet diktatör Joseph Stalin'in aklanması yolundaki girişimlere sert tepki gösterdi.

Image caption Medvedev Stalin'le ilgili girişimlere tepkili

Medvedev, kendi halkını katledenleri haklı görmenin mümkün olmadığını söyledi.

Rusya'da bazı politikacılar, Stalin'e daha olumlu bakılması yolunda son yıllarda bazı girişimlerde bulunuyorlar.

BBC Moskova muhabiri Richard Galpin'in aktardığına göre, Rus lider, Kremlin'in internet sitesinde yayımlanan bir video kaydında beklenmedik ölçüde eleştirilerde bulunurken görülüyor.

Video kaydı, Stalin'in 1920'lerde başlayıp 1953'te ölümüyle sona eren katı rejimi sırasında hayatını kaybeden milyonların anıldığı dün yayımlandı.

Stalin dönemi

Dmitri Medvedev, Stalin sırasındaki baskıyı tahayyül etmenin dahi güç olduğunu, o dönemde onlarca insanın canına kıyıldığını, hatta bir çoğunun mezarının dahi olmadığını belirtti.

Rusya Federasyonu Başkanı açıklamasında ayrıca, geçmişteki baskıcı uygulamaları haklı gösterme girişimleri olduğunu belirterek tarihin çarpıtılmamasını istedi.

Bu açıklama, Rusya'da son döneme hakim olan ve Stalin'i Sovyetler Birliği'ni bir süper güce dönüştüren lider olarak sunma eğilimiyle tezat oluşturuyor.

Eski Başkan ve şimdiki Başbakan Vladimir Putin döneminde tarih kitaplarının Stalin'in başarılarını öne çıkaracak şekilde yeniden yazılması talimatı verildi.

Başkent Moskova'da Stalin adanmış bir kafe dahi var. Bir metro istasyonunun duvarlarında da Stalin'in ünlü sözleri yer alıyor.

Kısa bir süre önce Kuzey Rusya'da Stalin'in işlediği suçları araştıran bir tarihçi gözaltına alındı.

Gözlemcilere göre Medvedev'in açıklamaları, bu hassas konuda Rus liderler arasında görüş ayrılığı olduğuna işaret ediyor.