Liverpool kaybetti, Benitez hedefte

İngiltere Premier ligin önde gelen ekiplerinden Liverpool'un şampiyonluk hayalleri, Londra ekibi Fulham'ın karşısında kaybettiği maçın ardından ağır darbe aldı.

Geçen hafta ezeli rakibi Manchester United karşısında aldığı galibiyetle coşan ünlü ekibin ümitleri, 31 Ekim Cumartesi günkü Londra deplasmanından söndü. Zamora'nın 24. dakikada attığı golle Fulham 1-0 öne geçti.

Fulham bu maçtan önce Liverpool karşısındaki son galibiyetini 2007'de almıştı. Nitekim bu maça da Liverpool iyi top tutarak başladı.

İlk golün şaşkınlığını da daha birinci yarı sona ermeden üzerinden atmayı başardı. Liverpool'un yıldız forveti Torres on lig maçında onuncu golünü 42. dakikada attı; ilk yarı biterken beraberliği yakalayan Liverpool ikinci yarıya umutlu çıktı.

Torres'in Liverpool'un gerek oyun tarzı gerekse kendine güveni açısından ne kadar önemli olduğu bir sır değil; nitekim önceki haftaki Manchester United maçı bunun sadece son kanıtıydı.

Ancak Liverpool menejeri Benitez, çarşamba günkü Şampiyonlar Ligi maçını düşünerek, Torres'i 62. dakikada oyundan aldı.

On bir dakika sonra da bu kararın bedelini ödedi. Fulham Nevland'ın golüyle 2-1 öne çıktı.

Liverpool'un eksikleri

Liverpool'un tek sorunu Torres'in eksikliği değildi. Kaptanları ve takımın beyni olan Steven Gerard ile yeni transferleri Glen Johnson'un yanısıra, bir dizi önemli oyuncunun yedekler arasında bile olmadığı Liverpool sahaya zaten ikinci takımıyla çıkmıştı.

Yedikleri ikinci golden sonra da Liverpool oyun disiplinini iyice yitirdi.

Önce 79. dakikada Liverpool defansından Degen oyundan atıldı, iki dakika sonra da takımın simge isimlerinden Carragher.

Liverpool'un emektar oyuncusu Carragher 81. dakikada oyundan ayrılırken, Manchester United taraftarları neler düşündü kimbilir?

Çünkü bir hafta önceki maçta, henüz skor 0-0 durumdayken Micheal Owen'i gol yolunda düşüren Carragher'ın son adam olduğu için kırmızı kart almış olması gerektiği sık dile getirilen bir şikayetti.

O maçta sarı kartla oyunda kalmayı başaran Carragher geçtiğimiz cumartesi sahayı erken terkederken, ekibi dokuz kişi kalıyordu.

Bu durumun skor tabelasına da yansıması için beş dakika yeterli oldu. Dempsey bu golüyle maçın skorunu ilan etti: Fulham 3-Liverpool 1.

Bu Liverpool'un 11 maçta beşinci mağlubiyeti; geçen yıl tüm sezon boyunca sadece iki maç kaybetmiş bir ekip için bu gerçekten de şaşırtıcı bir dönüşüm.

Dahası Liverpool ile şu anda lig tablosunun zirvesindeki Chelsea arasındaki puan farkı daha şimdiden 9 puana ulaşmış durumda ve liverpool 11 maçta 18 puanla ligde altıncı sırada.

Benitez savunmada

Bir çok yorumcuya göre Fulham maçının sonucunu belirleyen, Benitez'in kilit hatası Torres'i erken oyundan çıkartmaktı; ancak İspanyol teknik adam bu kararını savunuyor: ''Torres'i herhalükarda kenara almamız gerektiğini maçın başından biliyorduk. Geçen haftaki Manchester United maçında sakat sakat seksen dakika oynadı ve ardından dört gün kendine gelemedi, antremanlarda acı içindeydi. O yüzden zaten Torres'i oyundan almama seçeneğimiz yoktu. Bütün mesele ne zaman alınacağıydı. Biz de atmış ikinci dakikada bunu yaptık. Sakat bir oyuncuyu oynatmakta ısrar ederseniz büyük risk alırsınız. Biz de Torres'i korumak istediğimizden oyundan çıkardık. Önemli bir oyuncudan yirmi dakika mahrum kalmak bir ay mahrum kalmaktan iyidir.'' İngiliz basını ise İspanyol teknik adamın suyunun artık iyice ısındığı kanısında.

Kimi gazeteler Benitez'in bu sonuçlarla görevde kalmasının giderek zorlaştığını yazarken, diğer bazıları şu anda Benitez'in yerini alacak birisi olmadığına, Liverpool'un benzer kalibrede bir teknik adam bulmasının zorluğuna dikkat çekiyor.

Observer'a göre Liverpool'un çöküşü ardından Benitez ateş hattında.

Gazete, İspanyol teknik adamın geleceğinin yeniden tartışılmaya başlandığını yazıyor.

'Korku filmi'

Sunday Times'a göre geçtiğimiz haftasonu alınan sonuç Liverpool'un yirmi yıllık şampiyonluk özlemine büyük bir darbe daha vurdu.

Gazeteye göre, Londra'daki 90 dakika sonunda Liverpool kendisini bir kriz içinde buldu.

Liverpool'un yerel kupa maçları ve şampiyonlar ligi de dahil, son yedi maçının altısını kaybettiğini belirten Sunday Telegraph da Fulham maçının Benitez için tam bir korku filmi olduğunu yazıyor.

Sunday Times, kinayeli bir şekilde Benitez'e bir nebze de olsa umut verebilecek bir istatistiği de aktarıyor: Liverpool 1905-1906 sezonunda ilk 11 lig maçının beşini kaybetmiş ama sezonu şampiyon olarak tamamlamış.

İlgili haberler