Karzai, 'seçilmiş cumhurbaşkanı'

Afganistan'da yetkililer Cumartesi günü yapılması planlanan ikinci tur seçimin Bağımsız Seçim Komisyonu'nca iptal edildiğini açıkladı.

Image caption Hamid Karzai, Afganistan'ın seçilmiş cumhurbaşkanı ilan edildi

Bağımsız Seçim Komisyonu adına yapılan açıklamada, Hamid Karzai'nin ülkenin yeni cumhurbaşkanı ilan edildiği vurgulandı.

Hamid Karzai'nin 7 Kasım için planlanan ikinci turdaki tek rakibi olan Abdullah Abdullah dün seçimden çekildiğini açıklamıştı.

Böylece ikinci tur öncesinde liderlik yarışında Hamid Karzai tek başına kalmıştı.

Bazı önde gelen seçim görevlilerinin bu görevden uzaklaştırılmalarını talep eden Dr. Abdullah, yine adil bir ortamda düzenlenebileceğini düşünmediği için ikinci tura katılmadığını söyledi.

Ağustos ayında düzenlenen ilk tur seçim, çeşitli usulsüzlük iddiaları nedeniyle tartışmalı bir hal almıştı.

Ban, Afganistan'da

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, siyasi bir kriz riskiyle karşı karşıya olan Afganistan'a bir ziyaret gerçekleştiriyor.

BM Genel Sekreteri'nin temasları sırasında Afganistan lideri Hamid Karzai ve seçimlerin ikinci turundan çekilen Abdullah Abdullah'la görüşmesi bekleniyor.

Eski Dışişleri Bakanı Abdullah, şaibesiz bir seçim yapmayı sağlayacak taleplerinin reddedildiğini belirterek, ''bu koşullar altında seçimlere katılmayacağını'' söylemişti.

Abdullah, seçimlerin boykot edilmesi çağrısı yapmamıştı.

Karzai, 20 Ağustos'ta yapılan birinci turdaki yolsuzluk ve usülsüzlüklerden sorumlu yöneticilerin azledilmesi çağrılarını reddetmişti.

Hamid Karzai, ikinci turun yapılıp yapılmayacağına Bağımsız Seçim Komisyonu'nun karar vermesi gerektiğini söylemişti.

Clinton'ın tepkisi

Image caption İkinci tur seçimde Karzai ve Abdullah yarışacaktı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Abdullah'ın kararına saygı duyduğunu söyledi.

Abdullah'tan "barış için çalışmaya devam etmesini" isteyen Clinton, Afgan halkına ve cumhurbaşkanlarına desteklerinin süreceğini kaydetti.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise Abdullah'ın ulusal birliğin sağlanması için yarıştan çekildiğini, Karzai'nin de ulusal birliğe yönelik bir manifesto yayımlamak istediğini söyledi.

ABD ve İngiltere, ilk turdaki yaygın hile ve usulsüzlük sonrasında ikinci turun yapılmasını desteklemişti.

Fakat, Kabil'deki BBC muhabiri Andrew North, Taliban'ın seçim sürecini baltalama tehdidi sonrası bu ülkelerin Afgan ve yabancı birliklerin karşı karşıya bulunduğu tehlike nedeniyle buna karşı olduğunu aktarmıştı.

Gözlemciler, hükümetin kurulması aşamasının zorlu olacağına dikkat çekiyor.