Pakistan'da intihar saldırısı: 35 ölü

Pakistan'ın Ravalpindi kendinde düzenlenen intihar saldırısında en az 35 kişi öldü.

Polis yetkilileri motosiklete binmiş iki intihar eylemcisinin, bir banka önünde sıraya girmiş insanların yakınında üzerlerindeki patlayıcıları ateşlediğini bildirdi.

Saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 300'den fazla kişinin yaralandığı açıklandı.

Geçen hafta Peşaver'de düzenlenen bir intihar saldırısında ise 100'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Son haftalarda meydana gelen benzer saldırılarda 300'den fazla kişi hayatını kaybederken, Pakistan ordusu da Taliban güçlerine karşı ülkenin Güney Veziristan bölgesinde operasyon başlatmış durumda.

Görgü tanıklarından Raja Şerali ''İşyerimde ikinci katta otururken büyük bir patlama duydum. Bina sanki deprem oluyormuşçasına sallandı, dışarı çıktığımızda da her tarafın duman altında kaldığını, çevreye insan bedenine ait parçaların saçıldığını gördüm'' dedi.

Bir diğer görgü tanığı Zahid Dara da, ''Yerde yaralanmış çok sayıda kişi gördüm, bir de yanmakta olan motorsikletin altında kalmış olan bir kişi vardı'' diye konuştu.

Saldırının düzenlendiği bölge militanların geçen ay 24 saat süren bir işgal eylemi gerçekleştirdiği ordu karargahından uzak değil.

Pakistan'da ise hükümet Taliban'ın üç lideri ile 15 üst düzey komutanının yakalanmasına yardımcı olacak kişilere 5 milyon dolara yakın ödül vaadinde bulundu.

News gazetesinin kapağında yer alan ilana göre en yüksek ödül miktarı örgütün Pakistan'daki lideri Hekimullah Mesud için konulmuş.

Hükümet, Mesud'un ''ölü ya da diri'' yakalanmasına yardımcı olacak kişilere 600 bin dolar vaadediyor.

İlgili haberler