ABD'nin düş kırıklığı

İtalya 23 CIA ajanını, 2003'te Mısırlı bir din adamını Milano'da kaçırmaktan suçlu buldu. Amerikan yönetimi kararın düş kırıklığı yarattığını belirtti.

Ebu Ömer olarak bilinen Hasan Mustafa Usame Nasır adlı Mısırlı din adamı, gündüz sokakta yürürken kaçırılmış ve önce Almanya'ya oradan da Mısır'a götürülmüştü.

Ebu Ömer işkence gördüğünü iddia ettiği Mısır'da yıllarca kaldıktan sonra yargılanmadan serbest bırakıldı.

Ebu Ömer'in durumunun örnek oluşturduğu 'olağanüstü nakil" adlı uygulama, Bush yönetimi tarafından 11 Eylül saldırılarının ardından uygulamaya konmuştu.

CIA mensupları dünyanın farklı noktalarında "gözaltına" aldıkları kişileri, sorgu tekniklerinin daha "sert" olduğu ülkelere götürüyordu.

İlk dava

İtalya'da 2007'de açılan davayla, CIA'in olağanüstü nakil programı ilk kez yargıya taşınmış oldu.

Kararını dün açıklayan mahkeme, aralarında CIA Milano istasyon şefinin de bulunduğu 23 ajanı 5 ile 8 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

Ayrıca hükümlülerin Ebu Ömer'e 1 milyon, eşine de 500 bin euro tazminat ödemesine karar verildi.

CIA mensuplarıyla işbirliği yaptıkları tespit edilen iki İtalyan istihbaratçı ise 3 yıl cezaya çarptırıldı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin iade etmemesi nedeniyle CIA mensupları gıyaben yargılandı.

Dolayısıyla şu anda Amerika'da bulunan bu isimler doğrudan cezaevine girmeyecek. Ancak yurt dışına çıkmaları durumunda tutuklanabilirler.

Washington tepkili

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ian Kelly kararın kendilerinde düş kırıklığı yarattığını söyledi.

Kelly mahkeme kararının gerekçesini açıklayana kadar başka yorum yapamacağını söyledi, ancak temyize gidilmesinin olası olduğunu söyledi.

Ceza alan 23 kişi arasında bir personeli bulunan Savunma Bakanlığı da karara tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada İtalyan mahkemelerinin söz konusu kişileri yargılama yetkisinin bulunmadığı dile getirildi.

İlgili haberler