Abbas'ın tavrı İsrail'i kaygılandırdı

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın, Ocak ayındaki başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıklamasına, İsrail'den ilk tepki Savunma Bakanı Ehud Barak'tan geldi.

Image caption Barak, Abbas'ın kararı hakkında yazılı bir açıklama yaptı

Ehud Barak, Abbas'ın görevden ayrılmasının, Filistinlilerle barış görüşmelerini yeniden başlatma çabalarına zarar vermemesini umduğunu söyledi.

Başka bazı üst düzey İsrail yetkilileri de benzer açıklamalar yaparken, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da Abbas'a kararını gözden geçirme çağrısında bulundu.

Mahmud Abbas dün akşam seçimlerde aday olmayacağını açıklamıştı.

Abbas, Amerika Birleşik Devletleri'nin, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimleriyle ilgili olarak İsrail'den yana tavır almasının kendisini hayalkırıklığına uğrattığını belirtmişti.

Ancak Abbas'ın açıklaması sırasında sarfettiği bazı sözlerin, ilerde fikrini değiştirebileceğine işaret ettiği söyleniyor.

Ayrıca seçimlerin ertelenebileceği de belirtiliyor.

Beyaz Saray, Mahmud Abbas'ı "ABD'nin gerçek bir ortağı" olarak niteledi, ancak Abbas'ın çekilmesinin barış sürecine olası etkilerine değinmekten kaçındı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Abbas'la üstleneceği yeni görevlerde de çalışmayı umduklarını söyledi.

Hamas'la görüşmeler sonuçsuz kalmıştı

Mahmud Abbas, Gazze Şeridi'nin kontrol eden Hamas'ın da dahil olacağı bir ulusal birlik hükümeti oluşturulmasına yönelik görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Ocak ayında seçime gidilmesini kararlaştırmıştı.

Image caption Abbas, 2005'ten beri Filistin Yönetimi lideri

Filistin Yönetimi lideri, ABD'nin, İsrail'le barış görüşmelerini yeniden başlatma çağrısını reddediyor; İsrail'den öncelikle 2003 tarihli "Yol Haritası" adlı barış planının hükümleri gereği, yerleşim birimleri inşasını durdurmasını istiyor. Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla Cumartesi günü görüşen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Filistinlilerin önce barış görüşmelerine başlamasını ve yerleşim birimleriyle ilgili sorunla daha sonra ilgilenilmesini talep etmişti. Binyamin Netanyahu ise Batı Şeria'daki yerleşim birimi inşasını durdurmak yerine "sınırlandırmaktan" söz ediyor.