IMF'nin Ukrayna'yı zorlayan kararı

IMF Başkanı Dominic Strauss Kahn, IMF ile Ukrayna arasındaki işbirliğinin, Ukrayna'da gelecek yıl ocak ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuna kadar askıya alındığını açıkladı.

Ukrayna hükümetinin IMF'yle varılan standby anlaşması çerçevesinde ödenecek kredinin dördüncü dilimi olan 3,8 milyar doların bu yıl sonuna ödenmesini kadar bekliyordu.

Karar Kiev'de soğuk duş etkisi yarattı.

IMF'nin kararı ile birlikte, yaklaşık 3,8 milyar dolarlık kredinin tahsisi de seçim sonrasına kalmış oldu.

Bu karar, IMF Ukrayna misyonunun hükümete yaptığı uyarıları izliyor.

Temel anlaşmazlık noktaları hükümetin seçimler öncesinde asgari ücret artışa gitmesi doğalgaz fiyatlarında artışı da reddetmesi.

Ukrayna parlamentosu, IMF ile varılan uzlaşmalara aykırı biçimde, ülkedeki asgari ücretleri yükselten bir tasarıyı geçtiğimiz hafta kabul etmiş ve bu tasarı, IMF Ukrayna temsilcisi Ceyla Pazarbaşıoğlu'nun bütün uyarılarına rağmen, Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko tarafından onaylanmıştı.

Ukrayna yönetimi ayrıca, IMF'ye yaptığı vaatlerden biri olan, ülkedeki doğalgaz ücretlerine zam talebini de yerine getirmiyordu.

Ukrayna muhalefeti, iktidarın IMF'ye vaatlerini yerine getirmemesine rağmen IMF yönetiminin Ukrayna hükümetiyle işbirliğine devam etmesini, IMF'nin Ukrayna devlet başkanlığı seçimlerinde Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko'yu desteklediği şeklinde yorumluyordu.

Merkez Bankası yetkilileri, IMF'nin kararının ülke açısından bir felaket yaratmayacağını söylese de, hem çeşitli devlet adamlarının, hem de bazı uzmanların açıklamaları, Ukrayna'nın riskli bir sürece girdiğine işaret ediyor.

Zira, IMF yardımının askıya alınması, Ukrayna'nın Rusya'ya Aralık ayındaki doğalgaz borcunu ödemekte zorlanma ihtimalini gündeme getiriyor.

Ukrayna'nın Rusya'ya Aralık ayı doğalgaz borcunu ödeyememesi Rusya'nın önümüzdeki yılbaşında da Ukrayna'ya doğalgazı kesmesi ve dolayısıyla Rusya'dan doğalgazı tamamen yada kısmen Ukrayna üzerinden tedarik eden Avrupa ülkelerinin ve bu arada Türkiye'nin, yine bazı sıkıntılarla karşılaşması ihtimalini gündeme getiriyor.

IMF ile işbirliğinin seçimlere kadar yeniden sağlanıp sağlanamayacağı ve yeni bir doğalgaz krizinin önüne nasıl geçileceği şimdi Ukrayna'da yanıtı aranan sorular arasında.