Filistinliler Arafat'ı anıyor

Yaser Arafat'ın beşinci ölüm yıldönümünde işgal altındaki Batı Şeria'da toplanan binlerce Filistinli, efsanevi eski liderlerini andı.

Image caption Arafat, Filistin mücadelesini dünya sahnesine taşımıştı.

Filistin ve El Fetih bayrakları taşıyan kalabalık, Arafat'ın mezarının bulunduğu Ramallah'taki hükümet binası Mukataa'ya doluştu.

Ancak Arafat'ın da lideri olduğu el Fetih'e rakip olan ve Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas, Gazze'de Arafat için tören düzenlenmesini yasakladı.

75 yaşında Paris'te ölen Yaser Arafat, Filistin mücadelesini dünya sahnesine taşımış ve yaklaşık 40 yıl boyunca önce silahlı mücadelede, sonra barış masasında liderleri olmuştu.

Kriz işaretleri

Arafat'ın ölüm yıldönümü, Filistin topraklarından siyasi kriz işaretlerinin geldiği bir döneme rastlıyor.

Halefi Mahmud Abbas geçen hafta, barış görüşmelerinin girdiği çıkmaz yüzünden Ocak ayındaki özerk yönetim başkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.

Arafat'a yakın isimlerden biri olan Abbas bugün de Ramallah'ta toplanan kalabalığa hitaben bir konuşma yaptı.

Abbas, İsrail ile barışın imkansız olduğunu, çünkü İsrailli yetkililerin Batı Şeria'da yerleşim faaliyetlerini dondurmayı reddettiğini söyledi.

Filistinli başmüzakereci Saib Erekat da AFP ajansına "Gerçekle yüzleşmenin zamanı geldi. Filistin halkına karşı dürüst olmalı ve 18 yıllık pazarlık sürecinde iki devletli çözüme varamadığımızı kabul etmeliyiz." dedi.

Erekat "İsrail'in 1967'de işgal ettiği topraklarda bir Filistin devleti istemediğine artık eminiz." diye konuştu.

Müzakereler 1990'lı yıllarda, Arafat önderliğinde yürütülen Oslo Barış Süreci ile başlamıştı.

Arafat'ın ölümünden sonra Filistinliler arasındaki bölünme de arttı.

Hamas'ın genel seçimleri kazanması sonrasında başlayan iktidar mücadelesi, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da iki ayrı yönetim yapısı oluşmasına yol açtı.

Uluslararası toplum, yalnızca Mahmud Abbas'ın liderliğindeki Batı Şeria'daki yönetim ile temasta bulunuyor.

Ancak Batı Şeria'da yaşayan 500 bin kadar Yahudi yerleşimcinin çekilmesi konusunda onlar da Binyamin Netanyahu hükümetini ikna edemiyor.