Moldova yine cumhurbaşkanı seçemedi

Moldova'da yeni cumhurbaşkanını seçme girişimi yine başarısızlıkla sonuçlandı.

Parlamento dün bu yıl üçüncü kez cumhurbaşkanı seçimi gündemiyle toplanmıştı.

Batı yanlısı dış politika ve Romanya ile entegrasyonu savunan "Avrupa Entegrasyonu Bloğu"'nun adayı Marian Lupu, seçilmek için gereken 61 oyu alamadı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yeni turu 10 Aralık'ta yapılacak.

Eğer 10 Aralık'ta da sonuç alınamazsa, parlamento feshedilerek erken seçime gidilecek.

Yeni cumhurbaşkanını da yeni parlamento seçecek.

Komünistlerin boykotu

Moldova bu yıl içinde iki kez parlamento seçimi düzenledi.

Son seçimlerde Batı yanlısı ve liberal eğilimli Avrupa Entegrasyonu Bloğu sekiz yıldır iktidarda bulunan Komünist Partisi'ni yenilgiye uğratarak iktidara geldi.

Komünistler cumhurbaşkanlığı seçimini boykot ediyor.

Şimdi Moldova'daki siyasi istikrarsızlığın aşılıp aşılamayacağı, gerek ülke içinde, gerekse uluslararası alanda yanıtı aranan soru.

Ülke birbiriyle uzlaşma eğilimi göstermeyen ve bir tarafında batıcı liberallerin, diğer tarafta ise komünistlerin bulunduğu iki siyasi kutba bölünmüş durumda.

Bazı siyasi çevreler, parlamentonun devlet başkanını seçmek için son girişimde bulunacağı 10 Aralık tarihine kadar anayasanın değiştirilerek, devlet başkanının seçilme yeterliliği sayısının düşürülebileceğini ve bu şekilde seçimin yapılabileceğini söylüyorlar.

Gözlemciler, Avrupa'nın en fakir ülkesi olarak bilinen, Rusya ile Romanya arasında gerilim konusu olan ve bünyesinde etnik sorunlar barındıran Moldova'daki siyasi istikrarsızlığın orta vadede bölgeyi etkileme riski içerdiğine de dikkat çekiyor.