Yahudi yerleşimciye cinayet suçlaması

Yaakov Teitel
Image caption Avukatı, Teitel'in akli dengesinin bozuk olduğunu savunuyor.

İsrail'de, Yahudi bir yerleşimciye iki Filistinli'yi öldürme ve sol görüşlü İsrailliler'e, geylere ve bazı Yahudi hedeflere saldırı suçlaması yöneltildi.

Çıkarıldığı duruşmada yaptıklarından pişman olmadığını söyleyen Amerikalı göçmen Yaakov Teitel, "Tanrı, yaptıklarımla gurur duyuyor" dedi.

Teitel, ikisi cinayet ve üçü cinayete teşebbüs olmak üzere 14 suçtan yargılanıyor.

İsrail polisi, Ekim ayında yakaladığı Teitel'i, "Yahudi terörist" olarak niteliyor.

Teitel'in avukatı ise, müvekkilinin akli dengesinin bozuk olduğunu söylüyor.

Teitel, Kudüs Bölge Mahkemesi'ne girişte "Tanrı'ma hizmet etmek benim için onurdur" dedi.

İsrail polisi, yaptığı açıkladamada, dört çocuk babası olan 37 yaşındaki Teitel'in, 1997 yılında Doğu Kudüs'te Filistinli bir taksi şoförünü, Batı Şeria'da da bir çobanı öldürdüğünü itiraf ettiğini duyurdu.

Teitel, öldürdüğü Filistinliler'in İsrail'e intihar saldırısı yapmaya hazırlandıklarını iddia ediyor.

Teitel'e yöneltilen suçlamalar arasında:

  • Kudüs'teki bir mescidi kundaklama girişiminden sonra bu binanın yakınlarına bomba koyarak bir Filistinli'nin yaralanmasına neden olmak,
  • İsa peygamberin kurtarıcı olduğuna inanan bir Yahudi mezhebine mensup bir ailenin evine hediye süsü verilmiş bombalı paket göndererek, 15 yaşındaki bir İsrailli'nin yaralanmasına neden olmak,
  • Sol eğilimli İsrailli Profesör Zeev Sternhell'i bombalı saldırı ile öldürmeye teşebbüs,
  • Batı Şeria'da bir Filistinli ailenin evinin yanına patlayıcı yerleştirmek,
  • İsrail polisine bir dizi saldırı ve tehditler de bulunuyor.

Teitel'in ABD Florida doğumlu olduğu, son 20 yıllık dönemde ABD ile İsrail arasında mekik dokuduğu ve 2000 yılından itibaren de sürekli olarak İsrail'e yerleştiği biliniyor.

Zanlının, 7 Ekim'de, Kudüs'ün etrafındaki Yahudi yerleşimlerinden Har Nof mahallesinde, Tel Aviv'de homoseksüellerin devam ettiği bir gece kulübüne yapılan saldırıyı öven yazılar dağıtırken yakalandığı, evinde yapılan aramada otomatik tüfekler, suikast silahı, tabancalar, patlayıcı maddeler ele geçirildiği açıklanmıştı.

İlgili haberler